ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ отново спира работа

Днес е последният ден, в който ще работят мощностите на втората най-голяма въглищна топлоцентрала в България ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. От утре 130 от общо 160 служители на дружеството ще бъдат отново съкратени. Енергетиците вече получиха своите предизвестия за освобождаване в средата на февруари. Над 50 процента от служителите, които предстои да бъдат освободени отново от работа, са от община Стара Загора съобщи Любен Георгиев от Бюрото по труда в Стара Загора. През последните седмици държавата, която има 27% дял в частния тец, търси решение за запазване на работа на заетите, както и за потенциална продажба на дружеството на инвеститор. Това беше обявено от парламентарната трибуна в края на февруари енергийният министър Жечо Станков. На този етап обаче липсва информация за постигане на някакъв напредък.
Освобождаването на персонала в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ започна преди година, когато изтече договорът на дружеството с НЕК за изкупуване на електроенергия. През лятото на 2024г. топлоцентралата беше включена за кратко отново, когато цената на електроенергията се повиши, след която отново бяха освободени част от заетите в дружеството. През декември служебният енергиен министър Владимир Малинов обяви, че тецът ще заработи отново в първите три месеца на годината, за да гарантира производството на електроенергия през зимния сезон. Механизмът за повторното стартиране обаче изтича днес.
Междувременно преди десетина дни от КТ „Подкрепа“ оповестиха свое предложение, с което призовават държавата да прехвърли своя дял от ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ на „Мини Марица-изток“. По този начин от синдикалната организация виждат възможност за запазване на дейността на част от рудниците в държавното дружество.
Прочети цялата публикация




Два милиона лева на ден: Цената на държавната енергетика
Турция: Удобният автократ Ердоган
Красимир Ненов: Развитието на редкоземните елементи може да даде шанс комплексът „Марица-изток“ да придобие нова индустриална стойност
Загубата на "Мини Марица-изток" расте със 100% за година
Инвестиционният интерес към ВЕИ сектора остава изключително висок
Тръмп: Това в Украйна вече не е демокрация, трябва да бъдат свикани нови избори
Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи официално се включва в националните протести на БАПЗГ
Слави Трифонов се завръща като водещ?
Литва обяви извънредно положение заради контрабандни балони, идващи от Беларус
Дара разкри как се бори с желанието за цигари
Кардиолози от ,Сърце и Мозък’ върнаха към живота 42-годишен мъж
Напрежение в Своге, местните прогониха участници в митинга на ДПС (видео)
Марсилия надви драматично в голово шоу Унион Сен Жилоа
Монако постигна трудна победа над Галатасарай
Атлетико (Мадрид) победи като гост ПСВ Айндховен с 3:2 за трети пореден успех
Категоричен Тотнъм надделя с лекота над Славия Прага
Тотнъм надви чешкия Славия Прага с 3:0 в ШЛ
Аталанта победи Челси в Бергамо с 2:1
Ливърпул спечели с дузпа в края срещу Интер
Барселона победи Айнтрахт с два гола на защитника Кунде