НАТО обсъжда укрепване на отбраната и натиска от САЩ

Външните министри на страните от НАТО се събират днес в Брюксел, за да обсъдят укрепването на отбранителните способности на алианса. Срещата се провежда в контекста на засиления натиск от страна на САЩ за увеличаване на разходите за отбрана и нарастващата заплаха от Русия, съобщава ДПА, предава БТА.
„Това е момент от ключово значение за нашата обща сигурност, тъй като предизвикателствата са твърде големи, за да може която и да е страна да се справи сама“, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте преди началото на двудневните разговори.
Въпреки че съюзниците вече са обещали над 20 милиарда евро за сигурността на Украйна през 2025 г., Рюте подчерта, че „заплахата от Русия остава“. Въпросът за единството на алианса обаче е поставен под въпрос, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп сигнализира за възможен натиск върху Украйна да се откаже от амбицията си за членство в НАТО и да направи териториални отстъпки в търсене на мирно споразумение.
Очаква се държавният секретар на САЩ Марко Рубио да потвърди тази позиция в Брюксел.
Сред участниците в срещата са украинският външен министър Андрий Сибига, върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, както и представители на индо-тихоокеанските партньори на НАТО.
През юни на срещата на върха на алианса ще бъде обсъдена възможността за повишаване на минималния разход за отбрана над настоящите 2% от БВП. Вашингтон настоява съюзниците да увеличат военните си бюджети до 5% от БВП, обвинявайки европейските членки на НАТО, че разчитат на американската военна мощ.
В отговор генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че страните от алианса ще трябва да увеличат военните си разходи „значително над 3%“ от БВП.
Прочети цялата публикация