Fakti.bg | 21.04.2025 08:47:55 | 36

Земетресение и слънчево затъмнение посочват на коя дата е възкръснал Исус Христос


Въпреки че датата на раждането на Исус Христос продължава да бъде обект на ожесточени дебати между историци и теолози, съвременната наука постепенно се доближава до по-голяма яснота относно деня на неговото възкресение. Редица изследвания сочат, че събитието, в основата на християнската вяра, вероятно е станало на 5 април 33 г. сл. Хр.

Земетресението

Според евангелските разкази, два дни преди Възкресението – на Разпети петък – земята е била разтърсена от силно земетресение, съпътствано от мистериозно затъмнение. Именно тогава, на 3 април 33 г., Исус е бил разпънат на хълма Голгота, разположен северозападно от стените на древния Йерусалим.

Евангелието от Матей описва сцената по следния начин: „И когато Исус отново извика със силен глас, издъхна... Земята се разтресе, скалите се разцепиха и гробниците се отвориха.“ Този откъс е вдъхновение за учени, търсещи реални природни събития, съвпадащи с описаните чудеса.

Геофизикът Джеферсън Уилямс, заедно с екип от Германския изследователски център по геонауки, провежда проучвания в района на Ейн Геди край Мъртво море. Чрез анализ на седиментни пластове, натрупани във времето, екипът идентифицира най-малко две значими земетресения – едното от 31 г. пр. Хр., а другото между 26 и 36 г. сл. Хр. Именно второто съвпада с периода, в който Пилат Понтийски е префект на Юдея – фигурата, която според Евангелието издава смъртната присъда на Христос.

Затъмнение Още по-прецизни данни дава съвместно изследване на Колин Хъмфрис и Греъм Уодингтън, публикувано в престижното списание Nature. Използвайки астрономически калкулации, данни от еврейския календар и исторически препратки – включително римския историк Тацит – учените посочват именно 3 април 33 г. като датата на разпятието, следвана от възкресението на 5 април.

Описаното в Евангелието затъмнение по време на разпятието също се оказва предмет на анализ. Някои версии на Библията говорят за „слънчево затъмнение“, продължило от обед до около три следобед. Учените обаче посочват, че астрономически подобно слънчево затъмнение не би могло да продължи толкова дълго – максимумът му е под осем минути. Това кара част от научната общност да тълкува описанието като символично или преувеличено. За вярващите обаче чудесата нямат нужда от физически обяснения.

Лунно затъмнение в деня на разпятието?

Допълнително потвърждение за възможната датировка идва от астрономи, работещи по данни на НАСА. Те обръщат внимание на библейското описание, че „луната се превърнала в кръв“ след разпъването – образ, който би могъл да съответства на лунно затъмнение. На 3 април 33 г. действително е имало такова явление, видимо от района на Йерусалим. По време на лунно затъмнение Луната придобива характерен червеникав оттенък – зрелище, което в древността е будело както страх, така и възхищение.

Най-загадъчни остават думите от Евангелието, че „телата на много свети хора, които бяха починали, бяха възкресени“ и се появили в Йерусалим след възкресението на Исус. До днес няма рационално научно обяснение за това твърдение – нито археологически, нито исторически. За едни това е доказателство за божествената същност на събитията, за други – образен език, типичен за религиозните текстове.

Колкото и да се опитваме да осветлим с научни методи тайнствата около последните дни на Христос, Възкресението остава дълбоко личен акт на вяра. Науката обаче не отрича, а по-скоро допълва – търсейки свидетелства в земята, небето и текстовете. И може би именно в тази среща на рационалното с духовното се крие истинската стойност на изследванията – защото понякога числата само подчертават величието на вярата.

Прочети цялата публикация