Fakti.bg | 24.04.2025 06:33:13 | 24

Опит за арест на Милорад Додик предизвиква напрежение в Босна и Херцеговина


Силите на реда на Босна и Херцеговина направиха опит в понеделник вечерта да задържат Милорад Додик - босненския сръбски лидер и президент на Република Сръбска - по обвинения в подкопаване на конституционния ред. Акцията обаче беше възпрепятствана от полицейските сили на Република Сръбска, съобщават местни и международни медии, предава БТА.

Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови сътрудници, след като те отказаха да се явят по разследване, свързано със спорно законодателство, насочено срещу правомощията на централната власт в Сараево. Законите, приети от парламента на Република Сръбска и подписани от Додик, предвиждат ограничаване на дейността на държавните институции на територията на региона, но бяха временно спрени от Конституционния съд на Босна и Херцеговина.

Въпреки заповедта, Додик продължава да се движи свободно в рамките на Република Сръбска, придружен от въоръжена охрана. Вчера той беше засечен в град Източно Сараево - административен център, в който се намира и централата на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА).

„Мога да потвърдя, че служители на СИПА бяха в административния център на Република Сръбска, но не успяха да изпълнят съдебното разпореждане поради съпротива от страна на регионалната полиция“, съобщи говорителката на СИПА Йелена Миовчич.

Опитът за връчване на заповедта завършил с напрегната словесна размяна и оттегляне на служителите на СИПА.

Малко след инцидента, Додик публикува съобщение в социалната мрежа Х (бивш Twitter), в което увери, че е „в безопасност“ и че СИПА „няма юрисдикция в Република Сръбска“.

Конфликтът отразява дълбокото напрежение между двете основни административни части на Босна и Херцеговина - Федерацията Босна и Херцеговина (предимно бошняци и хървати) и Република Сръбска (предимно сърби), създадени след Дейтънското мирно споразумение от 1995 г.

Додик е в епицентъра на най-сериозната политическа криза в страната след войната. През февруари той беше осъден на една година лишаване от свобода и отстранен от политическа дейност за шест години, заради игнориране на решенията на международния върховен представител Кристиан Шмит.

Миналия месец бе издадена и международна заповед за арест, но Интерпол отказа да публикува т.нар. „червена бюлетина“. Додик остава под санкции от САЩ и Обединеното кралство за действия, нарушаващи Дейтънското споразумение.

Известен със своите открито проруски и сепаратистки позиции, Додик продължава да оспорва легитимността на държавните институции, излагайки на изпитание крехкото етническо и политическо равновесие в Босна и Херцеговина.

Прочети цялата публикация