Fakti.bg | 25.04.2025 02:40:41 | 35

Тръмп ще даде интервю пред включения в секретния чат на Пентагона журналист. САЩ ще добиват минерали в международни води


Президентът Доналд Тръмп помилва представителка на Републиканската партия от щата Невада, която очакваше присъда по федерални обвинения, че е използвала пари, предназначени за статуя в чест на убит полицай, за лични разходи, включително за пластична операция, предаде Асошиейтед прес.

През 2022 г. Мишел Фиоре, бивша членка на градския съвет на Лас Вегас и депутатка от щатския парламент, се кандидатира за щатски ковчежник, но не беше избрана. През октомври тя беше призната за виновна по шест обвинения във федерална измама и едно обвинение в заговор за извършване на измама. Тя оставаше извън ареста преди произнасянето на присъдата, което беше насрочено за идния месец.

В пространно изявление във Фейсбук вчера лоялната привърженичка на Тръмп изрази благодарност към президента, като същевременно обвини правителството на САЩ и "избрани медии" в датиращ от десетилетия заговор срещу нея.

Помилването, издадено в сряда, беше оповестено по-малко от седмица, след като беше отхвърлено искането на Фиоре за нов съдебен процес. Тя беше изправена пред възможността да прекара десетилетия в затвора, отбелязва АП.

По време на процеса федералните прокурори заявиха, че 54-годишната Фиоре е събрала над 70 000 долара за статуята на полицай от Лас Вегас, застрелян през 2014 г. при изпълнение на служебните си задължения. Вместо това тя похарчила част от тях за козметични операции, наем и сватбата на дъщеря си.

"Мишел Фиоре използва трагедията, за да си напълни джобовете", заяви федералният прокурор Дахуд Аскар.

Ръководителят на Демократическата партия на Невада Хилари Барет нарече помилването "безразсъдно" и "шамар в лицето" за служителите на органите на реда.

Фиоре, която няма юридическо образование, беше назначена за съдия в дълбоко червения окръг Най през 2022 г., малко след като губи кампанията си за държавен ковчежник. Във вчерашното си изявление тя заяви, че планира да се върне на работа в съда следващата седмица.

Доналд Тръмп подписа указ, целящ доближаване до широкомащабния добив на минерали от океанските дълбини, включително в международни води, като предизвикателство към Международния орган за морското дъно (МОМД), който теоретично има юрисдикция над териториите извън икономическите зони на държавите, предаде Франс прес.

Текстът изисква от министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник да "ускори разглеждането" на заявления "и издаването на разрешения за проучване и добив" на минерали от територии, които не се намират под юрисдикцията на САЩ.

Освен това Тръмп е поискал от министъра на вътрешните работи Дъг Бъргам да вземе същите мерки за териториалните води.

Според високопоставен американски служител инициативата трябва да даде възможност за добива на един милиард тона материали в рамките на десет години.

МОМД има юрисдикция върху морското дъно в международни води по силата на споразумения, но САЩ никога не са ги ратифицирали.

"Започвайки добив на полезни изкопаеми в международни води, противно на останалата част от света, правителството проправя пътя на други държави да направят същото", заяви в изявление Джеф Уотърс, вицепрезидент на неправителствената организация Ocean Conservancy.

"А това ще има отрицателни последици за всички нас и за океаните, от които зависим", предупреждава той.

В указа на Тръмп се посочва, че "САЩ са изправени пред безпрецедентно икономическо предизвикателство и предизвикателство за националната сигурност, свързано с осигуряването на доставките на ключови минерали, без да разчитат на чуждестранни противници".

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се въздържа да определи масовите убийства на арменци, извършени от Османската империя по време на Първата световна война, като "геноцид", което е нова промяна на политиката на неговия предшественик Джо Байдън, предаде Франс прес.

Турция, чийто лидер Реджеп Тайип Ердоган установи близки връзки с Тръмп, винаги е отричала извършването на геноцид от страна на Османската империя и се стреми да попречи на всяко международно признание.

В ежегодното послание, издавано от президентите на САЩ по повод годишнината, Тръмп отдаде почит на "паметта на онези скъпоценни животи, които бяха отнети в една от най-тежките катастрофи на 20 век".

През 2021 г. Байдън стана първият президент, който призна геноцида, и изрично отдаде "почит на паметта на всички арменци, загинали в геноцида, започнал на днешната дата преди 106 години",

"Отказът на на президента Тръмп от признаването на арменския геноцид от страна на САЩ представлява срамна капитулация пред турските заплахи", заяви в отговор Арам Хампарян, изпълнителен директор на Арменския национален комитет на Америка.

Според Ереван между 1915 и 1916 г. са загинали до 1,5 милиона души, на фона на репресиите на османските власти срещу арменското християнско малцинство, смятано от тях за проруско и нелоялно към Османската империя.

Турция не признава тези събития, оценява броя на загиналите арменци на 300 000 до 500 000 души и твърди, че също толкова турци са загинали в размириците, след като много арменци са застанали на страната на руските сили.

Армения и нейната влиятелна диаспора отдавна водят кампания за международно признаване на трагедията за геноцид. До момента 34 държави, включително САЩ, Франция, Германия, Бразилия и Русия, официално са определили събитията като геноцид, припомня АФП.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще даде интервю на Джефри Голдбърг, главен редактор на списание, който по погрешка беше добавен към групата за некласифицирани съобщения, която беше използвана от високопоставени служители за споделяне на планове за атака срещу йеменските бунтовници хуси през март, съобщи Ройтерс.

В публикация в социалната мрежа "Трут соушъл" Тръмп заяви, че двама други журналисти от списание "Атлантик" ще се присъединят към интервюто.

"Политико" припомня, че Голдбърг въвлече Белия дом в "Сигналгейт", след като по невнимание беше добавен към чат група в приложението "Сигнал" с високопоставени служители на администрацията, докато те обсъждаха военни планове, а по-късно публикува съобщенията, след като Белият дом ги омаловажи.

"Правя това интервю от любопитство и като състезание със самия себе си, просто за да видя дали е възможно "Атлантик" да "говори истината"", каза днес Тръмп в "Трут соушъл". "Способни ли са да напишат честен материал за "ТРЪМП"? Както аз гледам, какво толкова лошо може да има - аз СПЕЧЕЛИХ!“.

Към Голдбърг ще се присъединят сътрудниците на "Атлантик" Майкъл Шерер и Ашли Паркър, каза Тръмп. Миналия месец, в отговор на молбата им да го интервюират, Тръмп заяви, че Паркър "е толкова ужасна, колкото е възможно, откакто я познавам", и заяви, че тя "не е способна да направи честно и безпристрастно интервю". Според него Шерер "никога не е написал справедлив материал за мен, а само негативни, и на практика винаги ЛЪЖЕ".

Президентът неведнъж е заклеймявал "Атлантик" като "провалящо се списание", а в разгара на "Сигналгейт" нарече Голдбърг "мръсник", чиито репортажи са "лоши за страната“.

Прочети цялата публикация