Ето на каква възраст пушенето, пиенето и липсата на движение започват да разрушават тялото ни
Да се тревожим за здравето си след бурна вечер или мързелив уикенд обикновено звучи като грижа на по-възрастните. Но ново изследване показва, че последиците от липсата на движение, прекомерната употреба на алкохол и тютюнопушенето започват да се проявяват много по-рано, отколкото предполагаме, предава SkyNews.
Учени от Университета по приложни науки "Лауреа" във Финландия проследили здравословното състояние на стотици хора, родени през 1959 г., в продължение на десетилетия – чак до навършването им на 60 години. Участниците преминавали през цялостни медицински прегледи на 27, 36, 42, 50 и 61 години, като от 42-годишна възраст нататък прегледите включвали подробни здравни изследвания.
Effects of smoking, drinking and lack of exercise hit at this age https://t.co/84gaiEfN6w pic.twitter.com/WnZVWnUaYa
— The Independent (@Independent) April 25, 2025Резултатите показват, че ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето са свързани с влошено физическо и психическо здраве още в 30-те години на живота. Колкото повече вредни навици човек е имал и колкото по-дълго време ги е поддържал, толкова по-значими са били негативните ефекти – като повишен риск от сърдечносъдови заболявания и депресия.
В публикация в списание Annals of Medicine, водещият автор на проучването д-р Тия Кекялайнен коментира:
"Нашите открития показват, че връзките между вредните навици и здравословното състояние са налице още от 36-годишна възраст. Докато досега се смяташе, че рисковите поведения в средната възраст водят до проблеми в напреднала възраст, ние виждаме, че ефектите започват много по-рано."
Тя допълва, че повечето вредни навици се формират преди навършването на 30 години и техният кумулативен ефект започва да се проявява още преди средната възраст.
Според данни от Великобритания, около 80% от възрастните редовно консумират алкохол, 12% пушат, две трети са с наднормено тегло или затлъстяване, а близо една трета не се движат достатъчно. Около три четвърти от смъртните случаи са свързани с болести, които биха могли да бъдат предотвратени или поне забавени чрез здравословен начин на живот.
В последните години броят на заболяванията, свързани с нездравословен начин на живот, като диабет тип 2, сърдечни болести и рак, се увеличава сред по-младите възрастови групи. Статистиката показва още, че все повече британци се нуждаят от смяна на стави в по-ранна възраст, случаите на рак на дебелото черво в млада възраст нарастват, а психичното здраве се влошава.
"Болестите като сърдечносъдови заболявания и рак причиняват почти три четвърти от смъртните случаи в световен мащаб," подчертава д-р Кекялайнен.
"Следването на здравословен начин на живот може значително да намали риска от развитие на тези заболявания и да увеличи шансовете за дълъг живот. Нашето проучване подчертава колко е важно да се справяме с вредните навици като пушене, прекомерна употреба на алкохол и физическа неактивност възможно най-рано, за да предотвратим натрупването на вредите през годините."
Прочети цялата публикация