Какво очаква Европа, ако САЩ спрат помощта си за Украйна

Преговорите за мир, които трябваше да се състоят в Лондон на 23 април с участието на САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Украйна, фактически пропаднаха - бяха проведени само технически консултации. Но участниците в тях изразиха подкрепата си за „мирните усилия на Доналд Тръмп".
Още е рано да се говори за пълен провал на преговорите, но липсата на напредък повдига въпроса дали Украйна ще може да продължи да се защитава без помощта на САЩ? Тръмп и високопоставени представители на неговата администрация нееднократно са заплашвали със спирането на всякаква американска помощ за Украйна, ако в близко време не бъде установен мир.
САЩ и Европа почти са се изравнили по обема на военната помощ
САЩ вече прекратиха предоставянето на нова помощ за Украйна - останаха само пратките, одобрени още при Джо Байдън. През януари, преди да освободи Белия дом за Тръмп, той съгласува доставките на оръжие за 500 милиона долара, включително средства за противовъздушна отбрана, ракети „земя-въздух" и оборудване за изтребителите F-16. За предоставянето на този пакет бе съобщено още на девети януари. Толкова дълга пауза в американската помощ за Украйна (над три месеца) имаше само в началото на 2024 година - заради тогавашните спорове в американския Конгрес.
През всички тези месеци европейските съюзници продължаваха да оказват подкрепа на Украйна. По последни данни на проекта Ukraine Support Tracker на Института за световна икономика в Кил през януари и февруари Великобритания е отделила 360 милиона евро, Германия - 450 милиона, Норвегия - 610 милиона, Дания - 690 милиона, а най-големият принос е на Швеция с 1,1 милиарда евро помощи за Украйна. Освен това Европейската комисия (ЕК) е предоставила на Украйна първия транш от нов кредит в размер на три милиарда евро.
Така общият обем на помощта, предоставена от Европа от началото на войната в Украйна, достига 138 милиарда евро - с 23 милиарда евро повече, отколкото са отделили САЩ. По отношение на военната поддръжка САЩ запазват лидерството си, но разликата е минимална: от февруари 2022 година Вашингтон е изпратил на Украйна около 65 милиарда евро военна помощ - с един милиард повече, отколкото европейските страни.
Колко струва поддръжката на Украйна
Последният голям пакет американски помощи за 61 милиарда долара, съгласуван преди година, ще бъде изчерпан към средата на годината - т.е. съвсем скоро, са пресметнали британски и украински експерти.
„Спирането на помощта от страна на САЩ засилва натиска към европейските правителства - от тях се изисква както повече финансова, така и повече военна поддръжка", казва Таро Нисикава, сътрудник на проекта Ukraine Support Tracker.
Но дали Европа е в състояние да отделя повече средства? Експертите от института в Кил предполагат, че това е реалистично. В свой наскоро публикуван доклад те констатират, че от началото на войната Украйна е получавала от САЩ и Европа средно по 82 милиарда евро годишно. За да се запази това равнище на поддръжката без участието на САЩ, на страните от ЕС, както и на Великобритания и Норвегия, ще им се наложи да отделят суми, равни на 0,2 процента от БВП, са пресметнали експертите.
Кой в Европа ще трябва да увеличи разходите си за отбрана?
На някои от европейските съюзници на Украйна - Дания, Нидерландия, Швеция и балтийските страни - няма да им се налага да увеличават разходите: по данни на Ukraine Support Tracker те вече харчат в помощ на Украйна над 0,2 процента от своя БВП. Но големите европейски икономики предвиждат за тази цел много по-малко средства. За Германия този показател е 0,13 процента от БВП, за Франция - 0,05 процента, за Италия - 0,04 процента, а за Испания - само 0,03 на сто. Великобритания е изпращала в помощ на Украйна около 0,16 процента от своя БВП годишно.
За да се достигне целевото равнище на поддръжка за Украйна, Германия ще трябва да увеличи годишните си разходи от шест на девет милиарда евро, Франция - от 1,5 на шест милиарда, Италия - от 800 милиона на 4,5 милиарда, Испания - от 500 милиона на три милиарда евро годишно, а Великобритания - от 5 на 6,5 милиарда евро. Освен това европейските институции ще трябва ежегодно да отделят допълнително около 20 милиарда евро.
„Ако петте най-големи европейски страни правеха почти толкова, колкото държавите от Северна Европа и Прибалтика, Европа до голяма степен би могла да компенсира възможния недостиг на помощ от страна на САЩ - особено във финансовата сфера", казва Кристоф Требеш, ръководител на проекта Ukraine Support Tracker.
Автор: Олег Логинов
Прочети цялата публикация