БНР Стара Загора | 29.04.2025 12:51:47 | 14

Учени, местна власт и производители дискутираха пътя за спасяването на розовото масло


На среща в Казанлък представители на местната власт, производители и преработватели на розов цвят, заедно с учени от СУ „Св. Климент Охридски“, обсъдиха рисковете и пътя за спасяване на розовото масло. Дебатът е продължение на българската позиция срещу законодателните промени, инициирани от ЕК, съпътстващи Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали, които предвиждаха приравняването на етеричните масла към многокомпонентните химични смеси, а не разглеждането им като природни земеделски продукти. Преди две години държавите-членки на ЕС одобриха запазването на досегашната класификация на етеричните масла. По този начин бяха отложени законодателните промени, с които се създаваха допълнителни регулация пред етеричните масла и конкретно розовото. 

В рамките на проведената днес среща кметът на Казанлък Галина Стоянова посочи, че страната ни трябва да бъде готова отново да защити един от традиционните си отрасли, какъвто е розопроизводството. Тя подчерта, че битката не е приключила. По думите й поправката на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали дава срок от няколко години, в който да се преразгледа и анализира розовото масло като съставки. 

"Да се определи дали то има биологичен характер, както и какво е неговото въздействие върху човешкия организирам", отбеляза Галина Стоянова. 

Пред екипа от учени стои задачата да бъде изследвано взаимодействието на клетъчните култури с розовото масло. Да бъдат установени праговете, над които клетката може да загине в резултат на прекомерна цитотоксичност и генотоксичност. Според проф. Бъчваров цялостният анализ се нуждае от около 2 години. 



Прочети цялата публикация