ISW: Кремъл манипулира преговорите с "руското" минало на украински територии

На 29 април секретарят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви, че войната трябва да завърши с руска "победа" и "унищожение" на настоящото украинско правителство.
Това съобщават от Института за изследване на войната (ISW).
Висши служители на Кремъл продължават да сигнализират, че Русия има по-големи териториални амбиции от окупираните територии на Украйна, особено в районите, граничещи с Черно море.
Помощникът на руския президент и бивш секретар на Съвета за сигурност Николай Патрушев заяви в интервю за ТАСС, публикувано на 29 април, че украинските цивилни, особено живеещите в Черноморския регион, трябва "да определят собственото си бъдеще".
Патрушев специално отбеляза, че град Одеса повече от два века е бил преден пост на Руската империя и Съветския съюз в Черно море и жителите на град Одеса "нямат нищо общо" с настоящото украинско правителство.
Тези изявления са препратка към твърдението на руския президент Владимир Путин от 2023 г., че украинците, живеещи в Черноморския регион, нямат нищо "общо с Украйна" и че Одеса е "руски град". Следват и твърдението на руския външен министър Сергей Лавров от 14 април 2025 г., че украинското правителство "не представлява" жителите на град Одеса и други украински територии.
Патрушев твърди, че Русия "уважава волята на украинския народ" и се опитва да оправдае незаконното анексиране от Русия на окупираните Крим, Донбас и "Новорусия" - измислен регион в Украйна, за който Кремъл твърди, че включва цяла Източна и Южна Украйна и е "неразделна" част от Русия.
Изявленията на Медведев и Патрушев се отнасят до дългогодишното искане на Кремъл за смяна на режима в Украйна с проруско марионетно правителство, което би могло да се затрудни да се противопостави или дори да подкрепи целта на Кремъл да окупира повече територии в Украйна в по-късен момент по избор на Кремъл.
Високопоставени руски служители повториха, че украинското правителство е нелегитимно, вероятно с цел да се откажe от всякакви бъдещи руско-украински споразумения. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 29 април, че "нелегитимността" на президентството на украинския президент Володимир Зеленски ще създаде правни трудности при преките мирни преговори, но Русия е по-заинтересована от започване на преговори и "всичко останало е второстепенно".
Песков заяви на 24 април, че Русия ще възобнови войната си, ако "хората поставят под въпрос легитимността" на Зеленски, и заяви, че Русия "няма доверие" в украинското правителство.
Путин и други високопоставени руски служители многократно са твърдели, че всички украински правителства от 2014 г. насам са "нелегитимни" и че Русия не би разглеждала никакви споразумения, сключени с настоящото украинско правителство, като обвързващи.
Путин и други руски официални лица твърдят подобно, че Зеленски е нелегитимен, защото Украйна не е провела президентски избори през 2024 г., и допълнително твърдят, че всички украински граждански власти следователно са нелегитимни, тъй като президентът назначава регионални служители.
Украинската конституция обаче изрично забранява изборите по време на военно положение и инвазия от враждебна държава.
Кремъл умишлено свързва предполагаемия си интерес към руско-украинските мирни преговори с фалшивия си наратив за нелегитимността на Зеленски, за да постави условия Русия да твърди, че всяко бъдещо мирно споразумение, което Русия подпише със Зеленски, е нелегитимно, да се откаже от споразумението и да възобнови инвазията в момент, избран от Русия. Всяко дългосрочно мирно споразумение между Русия и Украйна трябва да включва изричното признаване от страна на Русия на легитимността на украинското правителство и украинската конституция.
Руските официални лица поставят условия, за да обвиняват безпочвено Украйна в нарушаване на едностранното прекратяване на огъня на Русия от 8 до 11 май, както Кремъл е правил по време на предишни прекратявания на огъня, като същевременно отхвърля предложението на Украйна за 30-дневно прекратяване на огъня. На 29 април Лавров заяви, че прекратяването на огъня от 8 до 11 май ще бъде "началото на преки преговори, без предварителни условия", но заяви, че Русия счита предложеното от САЩ и Украйна 30-дневно прекратяване на огъня за "предварително условие".
Лавров повтори отхвърлянето на предложените от САЩ и Украйна дългосрочни прекратявания на огъня, твърдейки, че Русия не може да приеме никакво дългосрочно прекратяване на огъня, тъй като подобни прекратявания на огъня изискват обширни мерки за мониторинг. Лавров заяви, че Русия не смята, че е възможно "честно" наблюдение по време на 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 29 април, че украинското правителство няма пълен контрол над всички украински военни части и няма да може да гарантира, че украинските сили ще спазват прекратяването на огъня от 8 до 11 май.
Путин по подобен начин обяви едностранно прекратяване на огъня за Великден в средата на април 2025 г., а Русия последователно обвинява Украйна в нарушаване на предишни прекратявания на огъня, като рядко предоставя доказателства в подкрепа на тези обвинения.
Украйна - за разлика от Русия - подкрепя предложенията на президента на САЩ Доналд Тръмп за 30-дневно временно прекратяване на огъня или по-постоянни прекратявания на огъня.
Путин промотира предложената от него по-рано евразийска архитектура за сигурност на 29 април като част от руските усилия за създаване на алтернативен блок, воден от Русия, който да подпомогне целите на Путин за унищожаване на НАТО и отслабване на Запада и неговите съюзници. Путин заяви, че светът трябва да създаде нова архитектура за сигурност, особено в Евразия.
Путин твърди, че основата на тази евразийска архитектура за сигурност могат да бъдат вече съществуващи организации, като например Съюзната държава на Русия и Беларус, Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС), Общността на независимите държави (ОНД), Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), БРИКС и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Патрушев подобно заяви в интервюто за ТАСС от 29 април, че "западноцентричният свят" вече не е полезен и че популярността на БРИКС и ШОС нараства.
Путин за първи път предложи алтернативна евразийска и световна система за сигурност през юни 2024 г., според съобщенията с подкрепата на президента на Китай Си Дзинпин.
ISW продължава да оценява, че Русия е изградила мрежа от коалиции и партньорства, за да компенсира ограниченията на руската държавна власт.
Тези усилия целят да направят геополитическото влияние на Русия по-устойчиво.
Прочети цялата публикация