Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за минералните ресурси

Вашингтон и Киев подписаха дългоочакваното споразумение, според което САЩ ще получат достъп до украинските минерални ресурси, съобщи агенция Bloomberg.
Според агенцията споразумението ще предостави на САЩ привилегирован достъп до нови инвестиционни проекти за разработване на природните ресурси на Украйна, включително алуминий, графит, нефт и природен газ.
Първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко потвърди подписването на споразумението. Министерството на финансите на САЩ заяви, че сделката има за цел да демонстрира ангажимента на Вашингтон към мирния процес за разрешаване на украинската криза.
На заседание на кабинета президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди за сключеното споразумение.
Речта му беше излъчена в YouTube канала на Белия дом.
„Сключихме сделка, при която парите ни са в безопасност и можем да започнем да копаем и да правим това, което трябва“, каза Тръмп.
„Това също е добре за тях Украйна, защото ще имат американско присъствие на мястото на добива, а американско присъствие ще държи много злонамерените извън страната или по-скоро извън района, където копаем.“
Юлия Свириденко написа във Facebook, че се предвижда създаването на съвместен инвестиционен фонд.
Според споразумението Украйна ще внася в този фонд 50% от всички приходи от нова рента и нови лицензи за добив на полезни изкопаеми в новите участъци. САЩ и Украйна ще имат равни гласове в управлението на фонда.
Договорът не предвижда преки дългови задължения на Украйна към САЩ.
Военната помощ, като например системите за противовъздушна отбрана, може да бъде отчетена към вноската на САЩ във фонда, каза Свириденко.
Споразумението засяга всички полезни изкопаеми на територията на Украйна, включително нефт и газ. В същото време държавните добивни и преработвателни компании - Укрнафта, Енергоатом и други - остават собственост на Украйна.
През първите 10 години от дейността си фондът няма да изплаща дивиденти, а всичките му приходи ще се реинвестират в Украйна. Инвестициите ще бъдат насочени към разработване и преработка на полезни изкопаеми, както и към развитие на инфраструктурата.
Споразумението ще изисква промени в бюджетното законодателство на Украйна и ратификация във Върховната Рада. Това не противоречи на задълженията на Украйна в рамките на присъединяването ѝ към Европейския съюз, увери Сидоренко.
Прочети цялата публикация