The Times: Оттеглянето на САЩ от преговорите за Украйна е добра новина

Евентуалното оттегляне на Съединените щати от мирните преговори за войната в Украйна вероятно не би бил най-лошият вариант за Киев. Това със сигурност е по-добре, отколкото да се принуди Украйна да капитулира, пише The Times.
Осъзнавайки, че постигането на приемлив край на войната ще бъде по-трудно, отколкото изглеждаше, Доналд Тръмп започна да заплашва да изтегли Съединените щати от преговорите през април. Като се имат предвид предложенията, които Белият дом е представил на Киев, това би могъл да бъде добър вариант, отбелязва изданието.
Основният въпрос в този контекст е дали САЩ ще продължат да предоставят на Украйна военна помощ, договорена по времето на Байдън. Това е неизвестното, което измъчва украинските и европейските лидери. Въпреки това, дори тези доставки постепенно се изчерпват и по време на администрацията на Тръмп не са били пуснати нови пакети помощ.
Особено критично за Украйна е доставката на зенитни ракети за системите „Пейтриът“ и разузнавателната помощ. Украйна обаче вече преживя миналогодишното спиране на американската помощ, което продължи няколко месеца. И от този момент нататък Украйна стана много по-малко зависима от Съединените щати при доставката на повечето видове оръжия на фронта. Според някои оценки до 70% от всички руски загуби са причинени от дронове, произведени от самата Украйна.
Освен това Европа също постепенно увеличава военната си помощ. Киев признава, че без помощта на САЩ ще бъде по-трудно, но това няма да означава край на борбата, отбелязва The Times.
Оттеглянето на САЩ от преговорите не означава автоматично спиране на военната помощ. Авторът на публикацията се позовава на широко разпространеното мнение, че Тръмп се страхува от пълно поражение на Украйна по време на неговия мандат, защото това би изглеждало като пряк паралел с хаотичното изтегляне на САЩ от Афганистан по времето на Байдън. Самият Тръмп преди това нарече този епизод един от най-срамните в американската история.
Прочети цялата публикация