Fakti.bg | 02.05.2025 12:34:39 | 29

Защо Тръмп отстрани Майк Уолц?


Първоначално Доналд Тръмп направи само коментари в социалните мрежи - американският президент обяви, че съветникът му по националната сигурност Майк Уолц ще стане посланик на САЩ в ООН. Задълженията му щели да се поемат от държавния секретар Марко Рубио. Дори говорителката на Рубио - Тами Брус - бе изненадана, тя научи новината от журналист по време на пресконференция, в която участваше. "За пръв път чувам това - от вас", не скри Брус.

Защо се наложи Майк Уолц да напусне позицията си в Съвета за национална сигурност? В интервю за Фокс Нюз вицепрезидентът Джей Ди Ванс се опита да представи рокадата като един вид повишение: "Харесвам Майк. Той е чудесен човек. Аз, както и президентът, имаме доверие в него. Но смятаме, че ще е още по-добър посланик на САЩ в ООН".

Уолц се ползваше с всеобщо уважение

Повече от очевидно е, че решението Уолц да бъде освободен от настоящия си пост е свързано със скандала с чата в Signal. Уолц създаде общ чат в публично достъпното приложение Signal, където без да иска добави и главния редактор на престижното американско издание "Атлантик". В същия чат министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет сподели класифицирана информация за предстоящите по това време американски удари срещу хутите в Йемен. Тогава американски медии съобщиха, че Тръмп не искал да уволнява Уолц, за да не отстъпва пред медиите и да признае, че се безпокои от проблема. Сега очевидно това становище се е променило.

Повечето наблюдатели обаче не смятат, че това е единствената причина, пише АРД. Конгресменът от Демократическата партия Сет Мултън отбелязва, че все пак Хегсет е този, който е споделил класифицираната информация в чата, а той остава на поста си.

Уолц е уважаван и от двете партии в САЩ като експерт по сигурността и не следва сляпо решенията на Тръмп. Напротив - изглежда той му се е противопоставял по някои въпроси, например като го е предупредил да не се сближава твърде много с Русия, коментира Мултън пред CNN. По думите на конгресмена, Майк Уолц е бил един от малцината в Белия дом, които все още са "казвали истината", и това е причината да бъде освободен от поста си.

Кой ще наследи Уолц?

Във Вашингтон позицията посланик в ООН е смятана за доста по-маловажна от тази на съветник по националната сигурност. Трябва да се има предвид и фактът, че Тръмп не цени особено високо ООН. Бившият генерал Джеймс Маркс коментира пред CNN, че Уолц определено ще има много по-малко влияние оттук нататък.

Продължава да е неясно кой ще наследи Уолц на поста му в Съвета за национална сигурност. Близкият до Тръмп Стив Уиткоф, когото президентът вече четири пъти изпрати да преговаря с Владимир Путин , очевидно предпочита да остане в ролята си на специален пратеник, пише АРД. Възможно е постът на Уолц да бъде зает от Ричард Гренел, бивш посланик на САЩ в Германия.

А какво предстои за Украйна?

Назначението на Уолц временно изтласка на заден план въпроса за значението на наскоро подписаното американско-украинско споразумение за суровините. "Споразумението не означава много, докато Русия може да продължава военното си настъпление към Киев", заяви сенаторът от Демократическата партия Крис Мърфи пред MSNBC.

Бившият ръководител на мозъчния тръст Съвет за международни отношения е по-положително настроен: "Това проправя пътя на Съединените щати и Украйна да работят заедно", казва Ричард Хаас пред CNBC и пита: "Кога за последен път сме могли наистина да говорим за нещо положително между Тръмп и Зеленски?". Според Хаас обаче остава открит въпросът дали Тръмп ще предприеме следващата стъпка и ще продължи да предоставя военна подкрепа на Украйна.

Автор: Ралф Борхард (ARD)

Прочети цялата публикация