Германия: високите наеми гонят хора от големите градове

Мюнхен, Берлин, Кьолн, Хамбург: големите градове в Германия са изключително привлекателни заради добрите кариерни възможности, инфраструктурата и много възможности за отдих. Но имат един голям проблем: високите наеми.
Всеки, който търси жилище на достъпна цена в голям град в Германия, се нуждае преди всичко от късмет. Или от много добри доходи. Девет от десет специалисти, анкетирани от консултантската компания PwC, смятат, че намирането на жилище на достъпна цена в мегаполисите е въпрос на късмет. А осем от десет работещи са на мнение, че само високоплатените служители могат да си позволят жилище в голям германски град.
За целите на проучването "Недостигът на жилища в големите градове на Германия и последиците за пазара на труда" са били анкетирани 4000 заети лица на възраст между 18 и 65 години. В него са включени 12 германски града с население над 500 000 души: Берлин, Хамбург, Мюнхен, Кьолн, Франкфурт на Майн, Бремен, Дюселдорф, Есен, Хановер, Лайпциг, Нюрнберг и Щутгарт.
Цените на жилищата под наем в Германия предизвикват недоволство
Въпреки разликите по отношение на наемите в големите германски градове, навсякъде "има широко разпространено недоволство от пазара на жилищата и имотите", казва ръководителят на франкфуртския клон на PwC Бернд Розе.
В Германия 58% от населението на страната живеят в апартаменти и къщи под наем. За сравнение: в Нидерландия под наем живее само около една трета от населението. Според данните на PwC, наемите в Германия са се увеличили средно с 8,6% от 2020 година насам. Най-високи са те в Мюнхен – средно 22 евро на квадратен метър. Следват Франкфурт на Майн (19 евро) и Берлин (18 евро).
Високите наеми изострят проблема с недостига на работна ръка
Цените на имотите се отразяват и на пазара на труда, като изострят недостига на квалифицирани работници. 82% от участниците в проучването на PwC твърдят, че настоящата ситуация с жилищата и наемите затруднява компаниите при намирането и задържането на персонал. В Мюнхен и Берлин това потвърждават 88% от анкетираните.
Около две трети от анкетираните пък са потвърдили, че техният работодател изпитва глад за квалифицирана работна ръка. Недостигът на персонал се усеща във всички сфери, като особено силно това засяга медицинските сестри в болниците и квалифицираните работници. Много търсени са също така учители и друг медицински персонал, полицаи и работници за строежите, в хотелите и ресторантите.
Високите наеми карат хората да се замислят за смяна на работата и свързаната с това промяна на местоживеенето. 44% от анкетираните познават поне един колега или приятел, който е сменил работата си заради високите наеми. Проучването показва също, че един на всеки десет служители дори е напуснал работата си по тази причина, а друга една трета са мислили за това. В същото време младите хора са готови да сменят работата си много по-често от по-възрастните: сред 18-34-годишните почти всеки пети вече се е преместил заради високите наеми, а други 43% обмислят такава стъпка.
Специалистите очакват от политиците да решат жилищния проблем в градовете. В същото време мнозинството от анкетираните биха искали фирмите работодатели да плащат пътните разходи, надбавки за наем в особено скъпите региони, да предлагат настаняване във фирмени жилища и да покриват разходите за оборудване за домашен офис. За много от анкетираните дистанционната работа вече представлява облекчаващ фактор: 70% казват, че работата от дома им позволява да живеят в по-достъпни райони.
Прочети цялата публикация