Пакистан тества ракета на фона на ескалация с Индия след атаката в Кашмир

Пакистан проведе изпитание на балистична ракета „земя-земя“ с обсег от 450 км на фона на нарастващо напрежение с Индия, предизвикано от смъртоносната атака срещу туристи в спорния регион Кашмир, съобщава "Асошиейтед прес", предава БТА.
Според пакистанската армия, тестът е имал за цел да провери „оперативната готовност на войските и ключови технически параметри“, включително усъвършенстваната навигационна система и подобрената маневреност на ракетата.
Президентът на Пакистан Асиф Али Зардари и премиерът Шехбаз Шариф поздравиха учените, инженерите и всички, участвали в успешното изпитание.
Междувременно, Исламабад призова страните от Персийския залив да посредничат за намаляване на напрежението с Индия след нападението от 22 април в индийската част на Кашмир, при което загинаха 26 души, предимно хиндуисти.
Индийските власти обвиниха Пакистан за атаката, но Исламабад отрече всякакво участие. В отговор на нападението Индия обяви, че спира вноса на стоки от Пакистан. „Мярката се въвежда в интерес на националната сигурност и публичната политика“, заяви Главната дирекция за външна търговия на Индия, цитирана от "Ройтерс".
Кървавата атака е извършена в планинския курорт Пахалгам - част от Кашмир, контролиран от Индия. Хималайският регион, населен предимно с мюсюлмани, е обект на дългогодишен териториален спор между Делхи и Исламабад. През годините Кашмир често е бил арена на бойни действия, терористични актове и дипломатически конфликти.
Пакистан обвини Индия, че се подготвя за военна агресия, и отговори с редица контрамерки, включително затваряне на границите за двустранна търговия, затваряне на въздушното пространство за индийски самолети и изгонване на индийски дипломати.
Освен това Исламабад предупреди, че всеки опит за отклоняване на водите на река Инд - в разрез с международния договор за съвместно ползване - ще бъде възприет като акт на война.
В последните години търговията между Индия и Пакистан значително е намаляла, а сегашната криза може да задълбочи разделението между двете ядрени сили.
Прочети цялата публикация