Fakti.bg | 04.05.2025 13:55:18 | 28

Създание от морските дълбини държи тайната на безсмъртието


Морските анемонии от вида Nematostella vectensis се превърнаха във фокус на научния интерес, след като изследователи откриха в тях клетки, които могат да дадат отговор на един от най-старите въпроси в биологията – как да се забави или дори обърне процесът на стареене. Проучване, публикувано в Science Advances, идентифицира за първи път кандидати за мултипотентни стволови клетки в тези морски създания — откритие, което може да се окаже повратна точка в разбирането на биологичното „безсмъртие“.

Човешкото тяло разполага с известен регенеративен капацитет – раните зарастват, костите се срастват, черният дроб може да се възстанови след увреждане. Но това бледнее в сравнение с възможностите на Nematostella vectensis – малък коралов полип, обитаващ соленоводни крайбрежия по източното и западното крайбрежие на САЩ и части от Великобритания. Тези животни имат способността да възстановяват цялото си тяло от части – без признаци на дегенерация или стареене.

Генетичен ключ към дълголетието

Използвайки напреднали техники за секвениране на РНК на отделни клетки, изследователите са открили уникален клетъчен популационен тип, способен да се диференцира в различни специализирани тъкани – включително нервни и жлезисти клетки. Това откритие предполага наличието на мултипотентни стволови клетки, които осигуряват постоянна регенерация и обновяване на организма.

Интересното е, че тези клетки остават трудни за откриване поради изключително малкия си размер и липсата на специфични маркери – проблем, който е възпрепятствал научната общност в продължение на десетилетия.

Изследователите идентифицират и генетични елементи, участващи в процеси, които при хората са свързани със създаването на зародишни и соматични клетки. Сред тях – древен протеин с ключова роля в развитието на стволовите линии, който според анализа е еволюционно стабилен от преди около 600 милиона години.

Nematostella vectensis, feeding on a cloud of brine shrimp larvae. Captured by iPhone in the lab, replays at 8X speed. pic.twitter.com/ygh9MPrjgc

— Matt Gibson (@MGStowers) April 24, 2017

Модел за изучаване на „биологична младост“

„Nematostella vectensis“ се използва от години като модел в изследванията на еволюцията и регенерацията, но настоящото откритие добавя ново измерение – възможността да разберем как да поддържаме тъканите в младо състояние без типичните признаци на стареене. В контекста на съвременната геронтология и биомедицински изследвания върху продължителността на живота, това може да се окаже ключова отправна точка.

Според коментар в Nature Reviews Molecular Cell Biology, предизвикателството сега е да се изясни механизмът, чрез който тези стволови клетки се активират, поддържат и регулират – и дали той може да бъде симулиран или използван като терапевтичен модел при хора. Научният екип планира следващи експерименти, при които ще се проследява как тези клетки реагират при увреждания и как се контролира тяхната диференциация.

Макар морските анемонии да изглеждат скромно на вид, те носят в себе си биологични механизми, които могат да преобърнат представите ни за стареенето, възстановяването и дълголетието. Все още сме далеч от „елексир на младостта“, но такива изследвания откриват реални, молекулярни пътища, които може един ден да доведат до клинични решения за по-дълъг и по-здравословен живот при хората.

Прочети цялата публикация