Fakti.bg | 05.05.2025 13:31:56 | 31

Изкуствен интелект засече изненадващ детайл в известна картина на Рафаело


С помощта на изкуствен интелект (AI) учени от Великобритания и САЩ достигнаха до неочаквано откритие: лицето на Свети Йосиф в прочутата картина Мадоната на розата (Madonna della Rosa), приписвана на Рафаело, вероятно не е нарисувано от самия ренесансов майстор.

Картината, създадена между 1518 и 1520 г., дълго време предизвиква спорове в изкуствоведските среди относно авторството ѝ. Докато повечето експерти приемат, че основната композиция – Мадоната, Младенецът и Свети Йоан – е дело на Рафаело, то изобразяването на Свети Йосиф в горния ляв ъгъл отдавна буди съмнение със своята по-слаба художествена изработка.

Madonna della Rosa #MadonnadellaRosa pic.twitter.com/rYFQGR63Lc

— Islam Hammachi (@islam_hammachi) July 5, 2023

Сега, благодарение на прецизен алгоритъм за машинно обучение, изследователите имат технологично потвърждение на тези подозрения. Специално обучена невронна мрежа, създадена от проф. Хасан Угейл от Университета в Брадфорд, анализира стилистичните особености на признати творби на Рафаело – включително мазки, палитра, светлосенки и композиция – за да определи до най-финия детайл дали дадено изображение отговаря на стила на художника.

„Компютърът вижда неща, които човешкото око не е в състояние да улови – до микроскопично ниво“, коментира проф. Угейл. Неговият екип използва модифицирана архитектура на ResNet50, разработена от Microsoft, в комбинация с метод за машинно обучение, известен като Support Vector Machine. Технологията демонстрира точност до 98% при разпознаване на работи на Рафаело.

Първоначално системата анализира цялостната картина, но резултатите не били категорични. Затова изследователите направили разчленен анализ на отделните лица. Оказало се, че докато образите на Мадоната, Младенеца и Свети Йоан ясно се идентифицират като дело на Рафаело, лицето на Свети Йосиф – не. То най-вероятно е било добавено от друг художник, като една от възможностите е Джулио Романо – известен ученик на Рафаело.

Подобни съмнения съществуват още от XIX век, но едва сега изкуственият интелект предоставя силно аргументирано потвърждение. Въпреки това, учените подчертават, че подобни технологии не са заместител, а помощен инструмент за изкуствоведите.

„Това не е случай на изкуствен интелект, който отнема работата на хората“, уточнява проф. Угейл. „Автентификацията на произведение изисква комплексен подход – от анализ на произхода, използваните пигменти и състоянието на творбата, до стилистичен преглед. Софтуерът просто добавя още едно оръжие в арсенала на експертите.“

Мадоната на розата, днес част от колекцията на музея Прадо в Мадрид, остава емблематичен пример за колаборативната практика в ателиетата на Ренесанса – и показателен случай за това как съвременните технологии могат да разкрият тайните на шедьоврите от миналото.

Прочети цялата публикация