Fakti.bg | 05.05.2025 16:51:07 | 26

"Шофьорската книжка в Германия ми излезе 5000 евро"


Ако искате да се запишете на шофьорски курс в Германия, трябва да знаете, че той може да ви излезе доста скъп. По данни на Германския автомобилен клуб ADAC шофьорската книжка днес излиза обикновено между 2500 и 3500 евро, а в някои случаи дори и над 4000 евро. Това зависи най-вече от броя на практическите часове, които се взимат. Ето защо за младите хора, които изучават професия или следват в университета, шофьорската книжка все повече се превръща в лукс.

В Германия обучението в автошкола е широкообхватно и е регламентирано със закон. Обучаващият се шофьор трябва да премине поне 14 двойни часа теория и най-малко 12 практически урока по кормуване. В повечето случаи обаче са нужни доста повече часове практика. За сравнение: в съседна Полша обучението за шофьор е значително по-компактно, а шофьорската книжка излиза между 600 и 900 евро.

Говорителят на ХДС по въпросите на транспортната политика Флориан Мюлер от отиващото си правителство настоява обучението на бъдещите водачи да стане по-достъпно и да бъде съобразено с променените условия на движение по пътищата. В края на краищата автомобилът "все още е транспортно средство номер едно" в Германия и много хора са зависими от шофьорската книжка, аргументира се той в интервю за ДВ.

"Шофирането в Германия е привилегия"

Варша Айер е пристигнала през 2018 година в Германия от Индия, за да следва в университет. За нея изкарването на шофьорска книжка е било огромно финансово и емоционално изпитание, признава тя в разговор с ДВ. В същото време книжката за нея е била необходимост, тъй като придвижването без кола от Кроненберг, където живее, до Вупертал, където следва, би било изключително трудно.

За да може да си позволи шофьорските курсове, успоредно с обучението си тя работи в пекарна. Въпреки че издържала теоретичния изпит от първия опит, Айер се явявала на практическия изпит общо пет пъти. "Основният проблем бяха строгите условия на изпита", казва тя за ДВ. "Разбирам значението на строгите изпити, но според мен те не отразяват реално начина, по който хората действително шофират в ежедневието", допълва тя. Шофьорската книжка ѝ излязла общо над 5000 евро и погълнала всичките спестявания на индийката.

Това е особено трудно за мигранти като Айер, които имат езикови бариери и идват от страни с различни транспортни системи. "Шофирането в Германия явно е привилегия. Много малко хора разполагат с неограничени средства, за да платят за такова шофьорско обучение", казва тя.

Затова и все повече хора в Германия се замислят дали вместо това да не изкарат шофьорските курсове в съседни страни като Полша. Но това не е толкова просто, казва говорителката на ADAC Катарина Лука. "Много хора забравят, че трябва да са живели в страната повече от половин година. По-точно поне 185 дни. Към това се прибавят и разходите за настаняване и пътуване", обяснява тя в интервю за ДВ.

Колко от курсистите взимат изпита от първия път?

По данни на Съюза за технически контрол TÜV процентът на неуспешно издържалите теоретичния изпит е рекордно висок: почти всеки втори кандидат се проваля. А на практическия изпит се провалят над една трета от курсистите.

Поради това министрите на транспорта на отделните германски провинции призовават, наред с другото, да се оптимизира теоретичната част на обучението за придобиване на шофьорска книжка. Курт Бартелс, председател на Съюза на инструкторите по шофиране в Северен Рейн, обаче се съмнява, че това ще направи шофьорската книжка по-евтина. В крайна сметка регистрацията за теоретичния изпит струва само 25 евро. "Това, което прави шофьорската книжка наистина скъпа, е големият брой часове по кормуване", обяснява той в интервю за ДВ.

"Клиентите ни се промениха. Младите хора вече не следят пътя, а гледат в смартфоните си. Те идват при нас без каквато и да е представа за пътното движение", казва Бартелс и добавя, че през последните години пътната обстановка също е станала много по-сложна.

Справянето с нови участници в движението, като например електрически тротинетки или системи за подпомагане на водача - всичко това трябва да бъде взето предвид при обучението днес. А това струва пари. Освен това автошколите се сблъскват с увеличени разходи за наем и превозни средства, както и с нарастващ недостиг на инструктори по кормуване, казва Бартелс.

Решение ли е обучението на симулатор?

Друго предложение за по-ефективно и по-евтино обучение е използването на симулатори за шофиране. Това би позволило основните техники, като превключване на предавките или гледане през рамо, да се упражняват виртуално.

Особено с оглед на недостига на инструктори по кормуване, симулаторът предлага помощ за автошколите, казва Флориан Мюлер. Може да се обмисли кои неща "може да прави само инструкторът по кормуване - и кои да бъдат поети от машината", казва той.

В други европейски страни, например във Франция, симулаторите вече са неразделна част от обучението на водачи. В Германия те все още не са признати.

Въпреки това Курт Бартелс остава скептичен: "Ако се използва симулатор, то той трябва да се контролира от инструктора по кормуване. Нещо повече, симулаторите никога не могат да заменят школите за шофиране в реалния трафик, особено при шофиране по магистрала или през нощта."

Между желанието и реалността

Наскоро в Бундестага беше отхвърлено предложението на Флориан Мюлер за по-достъпна шофьорска книжка. Въпреки това натискът остава голям: от 2020 насам разходите за шофьорски курсове и изпити са нараснали с 38% - значително повече от инфлацията.

"Може би нашето обучение е скъпо, но то е и особено задълбочено", казва говорителката на ADAC Катарина Лука. "В същото време виждаме, че в други страни с по-евтини шофьорски курсове броят на произшествията не е автоматично по-висок."

В Австрия например е позволено курсистът да се упражнява и отвъд курса, на който е записан. Примерно с родителите си, които имат опит като шофьори - като за целта се подава специален формуляр. Условието е курсистът да е издържал теоретичния изпит и да е преминал основното практическо обучение по кормуване. Така може да спестят доста пари - защото практическите часове ще станат по-малко.

В Германия обаче шофьорската книжка си остава "привилегия, която води след себе си и други привилегии", както казва Варша Айер. Който може да си го позволи, има предимство пред останалите.

Автор: Ено Хинц

Прочети цялата публикация