Fakti.bg | 06.05.2025 09:25:23 | 24

Корупционен скандал в ЕК: разследват висш служител за връзки с Катар


Европейската комисия (ЕК) съобщи, че провежда дисциплинарна процедура срещу високопоставен служител на ЕС - естонеца Хенрик Хололей, бивш генерален директор на дирекция „Транспорт“. Причината са съмнения за корупционни връзки с Катар, съобщи АФП, предава News.bg.

„На 21 март съответните органи решиха да започнат дисциплинарна процедура, която в момента е в ход. Очевидно ми е трудно да навлизам в подробности, тъй като процесът не е финализиран“, заяви говорителят на ЕК Балаж Уйвари на брифинг в Брюксел, отговаряйки на въпрос по темата.

По думите му Европейската прокуратура до този момент не е уведомила Комисията за започнало разследване.

Според публикации в европейски медии, докато е оглавявал дирекция „Транспорт“, Хололей е посетил многократно Доха между 2015 и 2021 г. - предполагаемо на разноски на катарските власти. Част от визитите са били придружени от семейството му и включвали развлекателни дейности, което може да представлява нарушение на правилата за конфликт на интереси, прозрачност, приемане на подаръци и оповестяване на документи.

Le Figaro припомня, че в този период Хололей е водил преговори по споразумението за „отворено небе“, което дава на Qatar Airways по-широк достъп до въздушното пространство и пазарите на Европейския съюз. През ноември миналата година Европейската прокуратура обяви, че започва разследване на сделката.

Паралелно с това ЕК започна вътрешна проверка. След изслушване на Хололей, на 21 март Комисията е решила да премине от преддисциплинарна към дисциплинарна фаза. Ако съмненията бъдат потвърдени, служителят може да бъде подложен на сериозни санкции, включително уволнение.

След първоначалните разкрития 55-годишният Хололей напусна поста си на генерален директор през 2023 г., като пое по-ниска длъжност в ЕК - политически съветник, която заема и в момента.

Le Figaro отбелязва, че този случай допълва вече съществуващия скандал, известен като „Катаргейт“, свързан с обвинения в корупция в Европейския парламент, включващи Катар и Мароко от края на 2022 г.

Прочети цялата публикация