За пръв път: Заснеха рядък новозеландски охлюв да снася яйце от врата си (ВИДЕО)

Необичайните репродуктивни процеси на голям месояден новозеландски охлюв бяха заснети от учени за първи път - на кадрите се вижда как мекотелото снася яйце от врата си. Това съобщи Управлението по опазване на природата на Нова Зеландия, цитирано от АП, предава БТА.
В заснетото видео се наблюдава как миниатюрно яйце, приличащо на кокоше, излиза от отвор под главата на охлюва Powelliphanta augusta - застрашен вид, ендемичен за Нова Зеландия.
Видеото е заснето в съоръжение на западния бряг на Южния остров, където природозащитници, опитващи се да спасят вида от изчезване, се грижат за популация от охлюви в охладени контейнери в продължение на близо две десетилетия.
Условията в контейнерите имитират алпийския климат в тяхното единствено предишно местообитание - планина на западния бряг на Южния остров, на която са кръстени и която е била унищожена поради човешка минна дейност.
View this post on Instagram
Природозащитничката Лайза Фланагън, наблюдаваща охлювите от 12 години, каза, че видът все още крие изненади. „Забележително е, че през цялото време, което прекарахме в грижи за охлювите, това е първият път, когато наблюдаваме как снасят яйца“, сподели тя.
Подобно на другите охлюви, Powelliphanta augusta са хермафродити, което обяснява как съществата могат да се размножават, когато са скрити в твърда черупка. Безгръбначните използват генитална пора от дясната страна на тялото си, точно под главата, за едновременно обменяне на сперма с друг охлюв, която се съхранява, докато всеки си създаде собствена яйцеклетка.
A rare New Zealand snail is filmed for the first time laying an egg from its neckhttps://t.co/ifqlmiLVwL
— PaidPer (@PaidPerSite) May 7, 2025На всеки охлюв му отнема осем години, за да достигне полова зрялост, след което снася около пет яйца годишно. Впоследствие, яйцето се излюпва след повече от година.
Охлювите Powelliphanta са хищници, които се хранят, като изсмукват соковете на земните червеи. Те са едни от най-големите охлюви в света, с огромни, пъстри черупки.
Бавно, но успешно програмата за оцеляване на вида продължава: през март тази година в плен е имало близо 1900 охлюва и близо 2200 яйца, съобщи Управлението па опазване на околната среда на Нова Зеландия.
Прочети цялата публикация