Fakti.bg | 07.05.2025 15:22:59 | 27

9 май: Москва събира нови съюзници на Червения площад


Москва прави асоциации между войната в Украйна и победата на СССР във Втората световна война. Денят на победата 9 май за Кремъл се превърна в инструмент, с който оправдава агресията и кове нови коалиции.

В парада за Деня на победата в Москва тази година по Червения площад ще преминат и севернокорейски военнослужещи. Съвсем доскоро Кремъл отричаше участието им във военните действия срещу Украйна, но след освобождаването на по-голямата част от Курска област това се промени. Заедно с тях ще маршируват и руски войници, които участват в пълномащабната инвазия срещу Украйна - те започнаха да участват в традиционния парад през 2024 година.

Кои са съюзниците на Москва?

Парадът ще се наблюдава от представители на Пхенян и лидерите на повече от 20 държави, най-големите от които са Китай и Бразилия. Така Русия се опитва да поддържа впечатлението за широка международна подкрепа, обяснява Михаил Виноградов, президент на фондация "Петербургска политика". Според политолога, ако преди войната в Украйна Кремъл е използвал този празник като легитимация, то сега "темата за ужасите на войната е изтикана на заден план”. Вместо това се поставя предимно „акцент върху позитивността, победите и доминирането”.

Сред гостите на Червения площад ще бъдат и представители на държави, на които са наложени международни санкции: Венецуела, Куба, Северна Корея, Мианмар. "Тази година, която е юбилейна, отново са поканени чуждестранни лидери - ако са дори 5-10 на брой, това ще е пробив", казва Иля Грасченков, ръководител на Центъра за развитие на регионалната политика. Той припомня, че през 2005 г. в Москва са пристигнали представители на повече от 50 държави, а след това броят им последователно е намалявал. Така например Кремъл не успя да събере пълния състав на представителството на страните от БРИКС - тази година индийският президент Нарендра Моди няма да присъства, а от Южна Африка ще присъства само министърът на отбраната.

Сега Москва се опитва да представи парада като част от нова "антизападна коалиция", добавя Грасченков: "Това вече не е просто дипломатически жест, а опит да се демонстрират съюзници. Кремъл се нуждае от международна победа". В същото време около Русия наистина се формира „известно ново движение на необвързаните“, отбелязва Грасченков: „Не можем вече да твърдим, както преди, че това е чисто маргинален клуб, но единственият въпрос е срещу кого те смятат да се съюзяват“.

Как Кремъл използва 9 май, за да оправдае войната в Украйна

Грасченков смята, че в речта си Путин отново ще направи исторически паралели между "Великата победа" и настоящите военни действия в Украйна. "Но без директни сравнения, за да не смущава чуждестранните гости", смята той. За вътрешната аудитория обаче Кремъл продължава внимателно да свързва войната в Украйна с победата над нацистка Германия. Един от големите търгове, обявени на уебсайта за държавни поръчки, в момента търси изпълнител, който срещу 5 млрд. рубли да произведе "патриотични" видеоклипове, телевизионни предавания и интервюта, посветени на "80-годишнината от победата във Великата отечествена война и военните действия в сегашната ситуация”.

Руската пропаганда сравнява неотдавнашното освобождение на Суджа в Курска област от руската армия с освобождението на Будапеща, посочва политологът Абас Галямов. "Настроението сред Путин и руския елит, ако не победно, то поне е доста по-добро, отколкото през предишните години. С Тръмп те очакват да постигнат споразумение със САЩ. Една страна иска да си върне бъдещето- чрез бизнес проекти, отстъпки по отношение на Близкия изток, Латинска Америка, Китай, в рамките на ОПЕК", казва Галямов.

Ще има ли място САЩ на Червения площад

Ето защо участието на международните гости в настоящия Парад на победата на Червения площад е важно за Кремъл, смята политологът. Той не изключва, че оптимистичното настроение на Кремъл ще бъде прекратено от новите санкции, които САЩ могат да наложат на Русия.

Въпреки конфронтацията представител на САЩ може да присъства на парада по случай Деня на победата в Москва, съобщи пропагандният руски телевизионен канал "Звезда", като се позова на анонимен "източник от дипломатическите среди". Както предполага американската политоложка Александра Филипенко, това може да е специалният пратеник на Доналд Тръмп Стив Уиткоф. "За САЩ участието в този парад не е от голямо значение. Но ако Тръмп реши, че това ще помогне за постигането на определени споразумения с Путин - за когото парадът има важно символно значение - Тръмп може да изпрати някого от своето обкръжение", обяснява експертката. Евентуалното участие на САЩ в Парада на победата на Червения площад може да бъде възприето от администрацията на Тръмп като бизнес сделка, подчертава Филипенко.

Денят на победата - символ на политическо разделение

Обединителният потенциал на 9 май все повече разделя света на две части, а участието в един или друг лагер "се превръща в геополитически маркер", казва Грашченков: "Денят на победата се превръща в символ за политическо разделение - с кого си на една маса, от кого си приел покана. Всъщност това вече е коалиция, а не просто отбелязване на празник." Така например европейските лидери, които решиха да присъстват на Парада на победата на Червения площад – като например словашкият премиер Роберт Фицо - бяха критикувани. Вучич също искаше да присъства, но в последния момент се отказа, позовавайки се на лошо здравословно състояние.

Според Михаил Виноградов Кремъл ще продължи да разчита на датата 9 май като символ на легитимността си, точно както е било в съветската епоха. Според него Денят на победата на практика е заменил 7 ноември и се е превърнал в "нова отправна точка" за властите - ден, в който се утвърждава образът на Русия като държава победителка и наследник на световната справедливост. Иля Грашченков отбелязва, че въпреки агресивната пропаганда, за много руснаци празникът остава "личен и свещен" - той е преди всичко спомен за загиналите и усещане за свободата, извоювана на висока цена.

Прочети цялата публикация