Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

В последния си месечен доклад Дойче Бундесбанк изброява предимствата и недостатъците на плащанията в брой и препраща към свое представително проучване от 2023, според което малко над една трета от германците искат на касите в магазините задължително да се приемат пари в брой и държат да има достатъчно банкомати. А близо 40 процента се обявяват за премахване на таксите при ползване на банкомати. Тоест повечето интервюирани не се обявяват за активна подкрепа на парите в брой, пише обществената германска телевизия АРД. В тази връзка медията описва ситуацията в други европейски страни.
Скандинавия: предупредителни гласове
Повечето европейци приветстват простите и бързи плащания с карта или смартфон. В Норвегия и Швеция мнозинството постепенно забравя как изобщо изглеждат банкнотите и монетите, тъй като те до голяма степен са изчезнали от ежедневието. Точно поради тази причина в Скандинавия се чува тревожен звън, а в много региони на Европа се чуват предупредителни гласове.
След като се присъедини към НАТО, Швеция се подготвя за кризисни ситуации, очаквайки прекъсване на електрозахранването или атаки срещу цифровата си инфраструктура. В най-лошия случай милиони хора ще останат без електричество, отопление или комуникации - и без възможности за цифрово плащане. Тогава парите в брой ще бъдат жизненоважни като средство за размяна, пише АРД.
Швеция и страхът от срив на системите
Поради тази причина през 2024 година шведското правителство назначи специален представител за запазването на парите в брой. Това е Денис Диукарев, депутат от партията "Шведски демократи" и член на парламентарната финансова комисия. Пред АРД той обяснява: "Ще предложим по-големите магазини за хранителни стоки и лицензираните аптеки да бъдат задължени да приемат пари в брой като платежно средство."
Бившият началник на шведската полиция Бьорн Ериксон отива още по-далеч. Той оглавява движение "Кешовите бунтовници". Тяхната цел е не само да могат отново да плащат с пари в брой за храна и лекарства, но и - поради дългите студени зимни месеци - за гориво и дрехи. "В началото ни се присмиваха, хората ни смятаха за старомодни", спомня си той в интервю за Plusminus. "Днес все повече се осъзнава, че имаме нужда от пари в брой. В една демократична държава тези гласове трябва да бъдат чути."
Нидерландия: предупредителни гласове от правителството
През последните години и от други държави се чуват подобни гласове, включително в правителствените и парламентарните среди. Така например нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс през 2024 призова сънародниците си да държат в наличност толкова пари в брой, колкото обикновено са необходими на едно домакинство да изкара три-четири дни, четем по-нататък в публикацията на АРД. "Ако платежните нареждания спрат за известно време и държавните организации не могат да превеждат например пенсии или социални помощи, много хора изведнъж ще се окажат с проблем."
На своя уебсайт централната банка De Nederlandsche Bank (DNB) цитира бившата финансова министърка (до 2024) Сигрид Кааг, която казва, че банките трябва да продължат да осигуряват добро снабдяване с пари в брой.
Словакия: Правото на пари в брой е залегнало в конституцията
В Словакия нещата са дори още по-дълбоки: там от 2023 правото на разплащане с банкноти и монети е записано в конституцията, информира германското издание. В тази връзка уебсайтът EURAKTIV.sk цитира един от авторите на поправката, депутата Милош Сврчек: "Много е важно, че в бъдеще можем да се защитим от всякакви нареждания отвън, които казват, че може да има само цифрово евро и никакви други възможности за плащане".
Подобни опасения относно цифровото евро може да звучат преувеличено, особено като се има предвид, че Европейската централна банка (ЕЦБ) многократно уверява, че бъдещото цифрово евро ще съществува само като допълнение към физическото евро, допълва АРД.
Германия: спад на плащанията в брой
Въпреки това вече виждаме как плащанията в брой постепенно се заменят с цифрови: в обществения транспорт, в държавните институции и в търговията на дребно. Германската Бундесбанк е документирала сериозния спад на плащанията в брой през последните години. Тенденцията е особено очевидна от 2017 насам: така например през 2023 само половината (51%) от всички плащания в Германия все още са били уреждани в брой. В същото време банкомати се демонтират, а банкови клонове се закриват.
Според Хансйорг Щюцле, инициатор на петиция "Защитете парите в брой в Европа със закон!", делът на плащанията в брой ще падне до такава степен, че инфраструктурата вече няма да може да бъде поддържана.
Но не е само Германия - в цяла Европа се нароиха инициативи и граждански движения в подкрепа на запазването на парите в брой: в Норвегия, Дания, Полша, Франция и Австрия, а извън еврозоната - в Швейцария, информира АРД.
Швейцария: Референдум за парите в брой
В Швейцария набира скорост инициатива, наречена "Кешът е свобода". Тя се фокусира върху това, което много граждански движения смятат за важно: разплащанията в брой не оставят никакви следи и следователно правят невъзможно евентуално наблюдение от страна на частни компании или държавни институции. Инициаторите настояват швейцарският франк да бъде вписан в конституцията като парична единица, а терминът "пари в брой" да се замени с "банкноти и монети", който трябва да стане задължителен за търговците на дребно.
Това предложение не залегна в одобреното през март т.г. от Националния съвет искане за поправка в конституцията. Вместо него беше предпочетен проектът на текст от Швейцарския федерален съвет, който гласи: "В Швейцария трябва да бъде гарантирано снабдяването с пари в брой, а националната валута е швейцарският франк."
И двете предложения ще бъдат подложени на гласуване на референдум, който трябва да се проведе в близките месеци, съобщава още АРД.
Автор: Матиас Тойинг (ARD)
Прочети цялата публикация