Fakti.bg | 08.05.2025 12:25:29 | 7

Отказ от щатския долар! Украйна планира да обвърже валутата си по-тясно с еврото

Украйна започва да обмисля отказ от щатския долар, като евентуално обвърже валутата си по-тясно с еврото на фона на разпокъсването на световната търговия и нарастващите връзки с Европа, заяви пред "Ройтерс" управителят на Централната банка Андрий Пишни.

Потенциалното присъединяване към Европейския съюз, "засилването на ролята на ЕС в осигуряването на нашите отбранителни способности, нарастващата нестабилност на световните пазари и вероятността от фрагментация на световната търговия" принуждават Централната банка да преразгледа дали еврото трябва да стане референтната валута за украинската гривна вместо долара, каза Пишни в коментар по имейл.

"Тази работа е сложна и изисква висококачествена, многостранна подготовка", добави Пишни в най-директния до момента коментар на украински служител относно евентуална промяна.

Доларът доминира в международната търговия и представлява по-голямата част от световните валутни резерви. Големи икономики, включително Саудитска Арабия и Хонконг, са обвързали валутите си с долара.

При президента Доналд Тръмп обаче САЩ започнаха търговска война, като въведоха мита, които може да се окажат най-високите за последното столетие — ход, който накара някои наблюдатели да поставят под въпрос бъдещата роля на долара като глобална резервна валута.

Сега, в четвъртата година от борбата с руската инвазия, Украйна също стана свидетел на временното прекратяване от страна на Тръмп на част от военната помощ за страната.

Европейските лидери, включително представители на ЕС, обещаха да укрепят армията на Киев, за да гарантират, че тя може да бъде крайъгълен камък на бъдещата сигурност на Украйна, но напредъкът е бавен.

Финикс Кален, глобален ръководител на изследванията на развиващите се пазари в Societe Generale, заяви, че обсъжданията в Украйна съответстват на по-широката тенденция на държави, които се опитват да преосмислят как да съобразят своите геополитически, сигурностни и търговски връзки в един променящ се световен ред.

"Разбира се, в случая с Украйна съдбата ѝ е обвързана с Европа и европейската отбрана", каза Кален. "От тази гледна точка всички икономически и политически стремежи ще продължат да бъдат силно обвързани с еврото, така че мисля, че е логично по много причини те да обмислят тази промяна."

Междувременно Украйна сключи споразумение, което дава на Съединените щати преференциален достъп до нови украински сделки с минерали и което финансира инвестиции във възстановяването на страната.

След завръщането на Тръмп в Белия дом щатският долар се понижи с повече от 9% спрямо кошница от основни валути, тъй като инвеститорите се отдръпнаха от притежаването на американски активи.

Някои експерти предупреждават да не се свързва силата на долара директно със статута му на резервна валута. И все пак, исторически погледнато, доларовите активи са били тясно свързани със съюзи за сигурност и военни връзки със САЩ.

Транзакциите с щатски долари продължават да доминират във всички сегменти на валутния пазар, каза Пишни, но делът на транзакциите, деноминирани в евро, се увеличава в повечето сегменти, макар и "засега умерено". Той не даде подробности.

Министерството на финансите на САЩ не отговори на искане за коментар.

Украйна въведе гривната през 1996 г. и през десетилетията използва долара като референтна валута.

Веднага след руската инвазия през февруари 2022 г. Централната банка наложи капиталов контрол и фиксира гривната на официален курс от около 29 за щатски долар. По-късно Украйна беше принудена да девалвира поради натрупване на фискални дисбаланси.

През октомври 2023 г. Централната банка премина от твърд фиксиран валутен курс към режим на управляван плаващ курс, който използва щатския долар като референтна точка — инструмент за измерване на валутните интервенции и за изглаждане на колебанията във валутния курс.

ЕС започна преговори за членство с Украйна и Молдова преди близо година, въпреки че предстои дълъг и труден път, преди те да могат да се присъединят към блока.

През февруари председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Украйна може да се присъедини до 2030 г., стига да продължи да прилага реформите в политическата и съдебната си система със сегашните темпове.

В подготовка за това, Молдова промени референтната си валута за молдовската лея от долара на еврото на 2 януари.

Възраждането на инвестиционната и потребителската активност благодарение на по-тесните връзки с Европа и икономическата нормализация би помогнало на икономическия растеж на Украйна да се ускори леко през следващите две години до 3,7-3,9%, заяви Пишни, въпреки че голяма част от икономическата траектория зависи от развитието на конфликта.

"Бързият край на войната очевидно би бил положителен сценарий с добри икономически резултати, ако включва гаранции за сигурност за Украйна", каза той.

"Въпреки това е изключително важно да се признае, че икономическите ползи от прекратяването на войната вероятно ще отнемат време, за да се материализират напълно."

Украйна разчита на външно финансиране, за да подпомогне военните си усилия.

Пишни заяви, че очаква 55 милиарда долара тази година, които не само ще покрият бюджетния дефицит, но и ще бъдат използвани за заделяне на резерв за публичните финанси за следващите години, когато обемът на помощта вероятно ще започне да намалява.

"Прогнозираме, че Украйна ще получи около 17 милиарда долара през 2026 г. и 15 милиарда долара през 2027 г.", каза Пишни.

Прочети цялата публикация