Mvr.bg | 08.05.2025 16:51:11 | 20

Министър Митов: Трябва да отдадем заслуженото на полицейските служители, за които работата в МВР е мисия и обществена кауза

Вътрешният министър Даниел Митов и гл. секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков присъстваха на годишния отчет за дейността на ОДМВР-Монтана за изминалата 2024 г.

„Бъдете удовлетворени, защото си вършите добре работата! България е едно от най-сигурните места в Европа! Служителите на реда заслужават своите по-високи възнаграждения“ заяви пред служителите министърът на вътрешните работи,  поздрави полицейската дирекция за постигнатите резултати и изказа благодарност за положените труд и лишения, които стоят зад отчетените резултати.

Той очерта основните приоритети, върху които МВР трябва да съсредоточи усилията си през предстоящата година, като акцентира върху борбата с пътния травматизъм, където е необходимо да бъдат положени усилия за дисциплинирането на водачите и активизиране на полицейската работа при подаване на сигнали. Използването на линейния контрол, увеличението на броя на небрандираните автомобили в пътното движение и заплащането на пътните глоби на място са част от предвидените мерки в борбата с войната по пътя.

В обръщението си към състава главният секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков посочи, че противодействието на наркотиците винаги е била приоритетна задача пред МВР, особено превантивната работа сред подрастващите и оперативно-издирвателната дейност по това направление. Друг акцент, върху който бе обърнато внимание на състава, е борбата със сивата икономика.

Сред гостите на събитието  бяха областният управител на Монтана Калин Хайтов, кметът на община Монтана Златко Живков, зам.-окръжният прокурор Емил Александров, административният ръководител на Районна прокуратура – град Монтана Емил Овчаров директори от ОДМВР и други отговорни служители.

Преди отпътуването си от Монтана министърът на вътрешните работи и гл. секретар на МВР посетиха Центъра за професионално обучение на ГДПБЗН и се запознаха с възможностите, които той предоставя за професионалната подготовка.

Анализ на дейността на ОДМВР – Монтана за 2024 г.

За изминалата 2024 г. на територията на ОДМВР – Монтана са регистрирани общо 1 824 престъпления - спад спрямо 2023 г. с 2,41%. Разкритите престъпления за изминалата година са 901, което в процентно отношение е с 2,53 % повече. Тенденцията се запазва и при криминалните престъпления, в това число конвенционалната престъпност, като са наблюдава спад в регистрираните престъпни посегателства на 1 507 и увеличение на разкритите престъпления до 722, което е 47,91%. При икономическите престъпления също се наблюдава спад –  317 престъпления, при 326 за предходната година и леко завишение на разкриваемостта, която достига 56,47 % за отчетния период. Структуроопределящи през 2024 г. са престъпленията против собствеността (550) и общоопасните престъпления (592), в чиито обхват са над половината от регистрираните посегателства.

Престъпленията против собствеността бележат спад с 13,39 %  и разкриваемост от 49,09 %. През годината са извършени 6 грабежа, 3 от които са разкрити. И за двата периода няма извършени въоръжени грабежи. Регистрираните измами за годината са 45 (39 за предходната).  Традиционно при престъпленията против собствеността основен дял се пада на кражбите (409), като при тях се запазва тенденцията за намаляване на регистрираните престъпления и увеличена разкриваемостта до 54,28 %.

При общоопасните престъпления се отчита увеличение наа регистрираните с 46 заради  нарастването на случаите на използване на чужди регистрационни табели за МПС или управление на нерегистрирано по съответния ред МПС. Същевременно се наблюдава спад в броя на извършените палежи – от 48 бр. през 2023 г. на 47 бр. за 2024 г. процентът  на разкриваемост остава непроменен - 58,28%. Престъпленията по транспорта бележат устойчивост (227). 
Наблюдава се ръст със 16,05 % регистрираните престъпления, свързани с притежание и разпространение на наркотични вещества – 94 бр. за 2024 г., като ръст има при заловените количества марихуана, чай за пушене и особено при амфетамините, а спад - при канабиса, броя растения – коноп, метаамфетамини, хероин и кокаин.
Престъпления, свързани с търговия и съхранение на акцизни стоки, без български акцизен бандерол: иззети са 15,072 кг. нарязан тютюн, 11 824 къса цигари и 548,44 литра етилов алкохол.

Противодействие на престъпленията, извършени в условия на домашно насилие – 36 престъпления, извършени в условията на домашно насилие - 23 телесни повреди, 3 закана и 10 неизпълнения на заповед за защита, докато за 2023 г. престъпленията са били 30. И през двата отчетни периода няма случаи на убийство в условия на домашно насилие. За отчетния период са разкрити 1/3 от тези престъпления. 93 са постъпилите заповеди за защита по Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН) /срещу 96 през 2023 г./. През отчетния период са нарушени 12 заповеди за защита по ЗЗДН.

Престъпления против личността са нараснали с 8,59% ( 177  ). През 2024 г. са регистрирани четири умишлени убийства, при едно за предходната година, всичките от които са разкрити. При посегателствата против личността най-голям е броят на телесните повреди – 92 срещу 74 за 2023 г. При престъпленията от вида „разврат“ се наблюдава увеличение – 17 бр. за предходната година, при 13 бр. за 2023 г., с разкриваемост от 58,82 %.

При престъпленията против стопанството, финансовата, данъчната и осигурителната система -  регистрирани са 251 престъпления, което с 23 повече от 2023 г. И през този отчетен период най-сериозен дял имат престъпленията против горското стопанство. Против кредиторите са регистрирани 32 престъпления, за миналогодишния период са били 20. Ръст, макар и по-малък, се отчита и при престъпленията против паричната и кредитната система. При престъпленията против данъчната система също се наблюдава сериозен ръст. За отчетния период е регистрирано и едно престъпление против финансовите интереси на ЕС.

 Продължава положителният ефект от положените усилия за увеличено полицейско присъствие в малките населени места –през годината се запазва нивото но регистрираните криминални престъпления в селските райони и извън населените места, като регистрираните престъпления за отчетния период са 650 при 646 за предходната г. или увеличението е едва с 0,06 % и също така е запазено нивото на разкриваемост.

Основен акцент в превантивната дейност при работата с извършители на престъпления остава дейността, насочена към лицата с минали осъждания. От анализа на установените общо 887 лица - извършители на престъпления за периода, 326 от тях (36,75 % ) са с минали осъждания. Отчита се значително снижение на броя лица, които са извършили престъпления, след като вече са осъждани с 10,77 %, спрямо предходния сравнителен период на 2023 г.
С 20,38 % e нараснал броят на констатираните нарушения по Закона за движение по пътищата. През годината се наблюдава увеличение на общия брой ПТП със 7,68 %. Ръстът на тежките ПТП е нараснал с 9,40% – 221броя, при които са загинали 17 души, а ранените граждани са 301. Установени са 145 случая на управление на МПС след употреба на алкохол над 1,2 на хиляда или на наркотици.

В законоустановените срокове са приключени всички 2 717 досъдебни производства, като 586 са изпратени в съответните прокуратури с мнение за повдигане на обвинение и предаване на съд.

Прочети цялата публикация