Тайван с остра реакция срещу изопачаване на исторически факти от страна на Си Дзинпин
Министерството на външните работи на Тайван остро осъди китайския лидер Си Дзинпин за опит да изопачи исторически факти в редакционна статия, публикувана на 8 май във вестник „Русская газета“.
Според тайванското външно министерство, статията на Си представлява манипулативен опит да се оспори суверенитетът на Тайван, като се използват „погрешни и подвеждащи интерпретации“ на исторически документи. Министерството подчерта, че документи като Декларацията от Кайро от 1943 г. и Потсдамската декларация от 1945 г., на които се позовава Си, всъщност потвърждават правото на Република Китай (официалното име на Тайван) да управлява острова. В тях не се споменава или признава Народна република Китай, създадена едва през 1949 г.
От Министерство на външните работи на Тайван заявиха, че статутът на Тайван и прилежащите му острови е бил уреден след Втората световна война именно чрез споменатите документи. По-нови споразумения, включително Резолюция 2758 на ООН от 1971 г., не съдържат никакви формулировки относно Тайван като част от Китай. Освен това, резолюцията не дава на Пекин право да представлява Тайван и неговите граждани в рамките на ООН.
Министерството определи опитите на Китай и на неговия лидер да заличат статута на Тайван като суверенна държава като груби нарушения на международното право и подмяна на историческата истина. Според Тайпе, целта на подобни действия е да се въведе международната общност в заблуда относно принципа „Единен Китай“ и да се попречи на Тайван да участва в международни организации.
Тайванските власти отправиха призив към световната общност да осъди системната дезинформация и тълкуването на Резолюция 2758, които Пекин използва, за да обоснове претенциите си. В заключение, външното министерство подчерта, че единствено демократично избраното правителство на Тайван има легитимността да представлява 23 милиона тайвански граждани в системата на ООН и на международната сцена.
Прочети цялата публикация



Китай и Русия задълбочават координацията си на фона на напрежението в Азия
Китай демонстрира военна сила в Тайванския проток със симулирани атаки
Си Дзинпин повдига въпроса за Тайван в телефонен разговор с Доналд Тръмп
Президентът на САЩ призова Япония да се въздържа от конфронтация с Китай
Европейският съюз отхвърли критиките на Илон Мъск след рекордна глоба за X
Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
Москва: Украинските атаки срещу Каспийския тръбопроводен консорциум и танкерите целят провал на мирните преговори
Тайван вдига отбранителните разходи до исторически нива заради заплахите от Китай
Гари Каспаров: Украйна пролива кръвта си всяка минута, а НАТО е някакъв фейк от четири букви ВИДЕО
Тръмп призова Япония да не ескалира напрежението с Китай
Netflix намери оправдание в YouTube за поглъщането на Warner Bros, но регулаторите едва ли ще го приемат
Актрисата Ейми Шумър се раздели със съпруга си след 7 години брак (СНИМКА)
5 сутрешни навика, които нарушават съня ви през нощта
Близо 30-километрова опашка от тирове на Капитан Андреево
Зеленски едновременно отстъпва и настъпва по мазола руския цар
Григор Димитров изрази възхищението си от Линдзи Вон
Украйна може да се откаже от НАТО, но не отстъпва територии, заяви Зеленски
Доналд Тръмп намекна: Не изключвам загуба на републиканците на междинните избори
Израел: Иран е основният заподозрян за смъртоносното нападение на плажа в Сидни
Около 27 км е опашката от товарни автомобили на излизане от страната при „Капитан Андреево“