Fakti.bg | 12.05.2025 12:25:29 | 27

Краят на ПКК: успех за Ердоган, несигурно бъдеще за кюрдите


Работническата партия на Кюрдистан се разпусна, а членовете на ПКК са готови да сложат оръжие. Бъдещето на кюрдите в региона изглежда несигурно, а Ердоган може да се похвали с успех.

След повече от 40 години конфликтът между Работническата партия на Кюрдистан (ПКК) и Турция приключва. Забранената ПКК обяви, че се е разпуснала. Членовете на сепаратистката организация, обявена за терористична в Турция, освен това са склонни да предадат оръжията си в рамките на мирни преговори с Анкара.

Кюрдите последваха призива на Йоджалан

В края на февруари основателят на ПКК Абдула Йоджалан изненадващо призова членовете на ПКК да сложат оръжие. Миналата есен турският президент Реджеп Тайип Ердоган се обърна към него и му обеща да бъде освободен, ако разпусне организацията.

Йоджалан излежава доживотна присъда в затвора на остров Имралъ от 1999 година насам, като в периода 1999-2009 година беше единственият затворник там. Той бе задържан в Найроби, Кения през 1999 година при акция на турските служби МИТ с подкрепата ЦРУ. Преди това Йоджалан дълги години беше намерил убежище в Сирия, но под натиска на Анкара и Вашингтон бе принуден да бяга.

Успех за Ердоган, несигурно бъдеще за кюрдите

ПКК се бори за правата на кюрдите от 1984 година, а Турция и съюзниците ѝ определят организацията като терористична. Първоначално от ПКК се бореха за собствена държава, впоследствие за по-голяма автономия. Общо около 45 000 души са били убити в боевете между турската армия и ПКК, а сегашното развитие е голям успех за Ердоган, който вероятно ще обяви, че е постигнал това, което предшествениците му не са успели.

Какво предстои за кюрдите не е ясно, но те се надяват на мир и повече права. Около 40 милиона кюрди живеят в Турция, Сирия, Ирак и Иран. След Първата световна война те получават обещания за основаване на собствена държава, но те така и не се реализират.

В последните години щабът на ПКК беше в Северен Ирак. Партията има влияние и в Сирия. Тамошните Сирийски демократични сили, които са водени от кюрдското военно формирование "Сили за защита на народа" (YPG), са поставени под засилен натиск от Турция в последните месеци. Отношенията им с новите власти в Дамаск също са нестабилни.

Прочети цялата публикация