Украйна: Ако Путин не отиде в Истанбул, това ще бъде окончателен сигнал, че Русия не иска мир

Ако руският президент Владимир Путин не присъства на преговорите в Истанбул в четвъртък, на които планира да присъства украинският му колега Володимир Зеленски, това ще бъде „окончателен сигнал“, че Москва не иска да сложи край на войната, посочи днес в изявление началникът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак, цитиран от Франс прес. предаде БТА.
„Смятам, че ако Владимир Путин откаже да отиде в Турция, това ще бъде окончателният сигнал, че Русия не иска да сложи край на тази война, че не е готова да преговаря“, каза Ермак.
От своя страна, Германия призова днес Русия да направи „решителна крачка“ към мира в Украйна, два дни преди евентуалните руско-украински преговори в Истанбул, на които украинският президент Зеленски покани руския си колега Путин.
„Русия трябва да направи решителна крачка напред и да покаже, че е готова да седне на масата за преговори“, заяви германският външен министър Йохан Вадефул пред журналисти в Берлин. „Украйна направи решителна крачка напред и е готова да започне безусловни преговори за прекратяване на огъня и сключване на мирно споразумение“, отбеляза той.
Русия ще обяви кой ще участва в предложените мирни преговори в Турция, когато президентът Владимир Путин сметне, че това е уместно, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков и отказа да коментира дали самият Путин ще присъства, предаде Ройтерс. Путин в неделя предложи директни разговори с Украйна за прекратяване на войната и след това американският президент Доналд Тръмп публично призова украинския президент Володимир Зеленски да приеме. Зеленски заяви, че приема, но че Путин трябва да присъства лично.
Прочети цялата публикация




Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Трибуналът срещу Путин: как Радев изолира България
Володимир Зеленски: САЩ остават ангажирани с Украйна, Путин не иска мир
Зеленски към Путин: "Тази война е Ваше лично решение"
Тръмп приветства идеята на Зеленски за среща с Путин, за Кремъл тя е възможна само в Москва
Путин: Руските войски напредват по цялата фронтова линия, Киев губи по 40 хиляди човека на месец
Путин: Готов съм за среща със Зеленски, но в Москва и не за преговори, а като последна точка в конфликта
Конфликти в задънени улици
Не преговаряйте още с руснаците, те уважават само силата! Три стъпки за победа срещу Москва
Какво стои зад поканата на Зеленски за среща с Путин и означава ли тази покана капитулация на Украйна?
Четири години по-късно: Серина Уилямс се завърна на корта с огромна победа (видео + снимки)
ФИФА и Иран с нови стъпки към безпроблемно участие на световното първенство
Благоевградчанинът Борислав Христов представя България на Международната олимпиада по химия в Узбекистан
Ариана Гранде оглави класацията на „Билборд“ за сингли
Предложиха санданчанина Г. Баханов и за новия състав на ЦИК
УЕФА обяви кога четирите български отбори ще научат съперниците си в Европа
Дензъл Дъмфрис поема към Реал Мадрид: Интер прибира 20 милиона евро
Бежанец от Африка опита да обезглави ирландец в Белфаст, избухнаха безредици (снимки/видео)