Морковът и тоягата! Китай предлага милиарди на Латинска Америка
Китай обяви кредитна линия от 66 милиарда юана ($9,18 млрд.) за страните от Латинска Америка и Карибите, като част от усилията си да засили икономическото и политическо влияние в региона, предава "Ройтерс".
Новината бе съобщена от президента Си Дзинпин на тригодишната министерска среща на форума Китай-CELAC в Пекин, с участието на делегации от около 30 държави.
Си заяви, че страните от Глобалния Юг имат право на развитие и независимост, подчертавайки ангажимента на Китай да увеличи вноса от региона и да насърчава китайските инвестиции в инфраструктура. Паралелно с това Пекин цели да укрепи позициите си спрямо Тайван, като част от дипломатическите усилия включват страните от Латинска Америка и Карибите - седем от които все още поддържат официални връзки с Тайпе.
Сред участниците в срещата бяха представители на Хаити и Сейнт Лусия, които продължават да признават Тайван. Панамският посланик също присъства, въпреки че страната заяви, че няма да подновява участието си в инициативата "Един пояс, един път".
Новата кредитна линия, деноминирана в юани, цели да улесни разплащанията извън доларовата система, особено чрез суапови споразумения. Анализатори отбелязват, че подобен достъп до капитал е важен на фона на трудностите за набиране на финансиране в долари.
Въпреки това, новото финансиране е наполовина от предложеното през 2015 г., като забавянето на китайската икономика влияе на международната ѝ активност. Си също обяви предстоящ безвизов режим с пет неназовани държави.
След срещата бе приет съвместен план за действие до 2027 г., обхващащ области като земеделие, ядрена енергия и технологично сътрудничество. Бразилия - най-голямата икономика в региона - заема централно място в отношенията: от $240 млрд. китайски внос от CELAC през 2024 г., почти половината е от Бразилия.
Въпреки предупреждението на президента Лула срещу прекомерната зависимост от световни сили, страната му продължава да задълбочава търговските връзки с Китай, включително с подписване на нови двустранни споразумения. Общо двустранната търговия между Китай и страните от CELAC достигна $515 млрд. през 2024 г., спрямо $450 млрд. през 2023.
Прочети цялата публикация