Fakti.bg | 14.05.2025 08:18:14 | 24

Съдът на ЕС: ЕК е нарушила правилата за достъп до информация


Общият съд на Европейския съюз обяви днес, че отменя решението на Европейската комисия, с което беше отхвърлено искането на журналист от изданието New York Times за достъп до текстовите съобщения, разменени през 2021 и 2022 г. между председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на "Пфайзер" Алберт Бурла. Темата на кореспонденцията е свързана с доставката на над един милиард дози ваксина срещу COVID-19, предава БТА.

Медията поиска достъп до всички кратки съобщения между Фон дер Лайен и Бурла за периода от 1 януари 2021 г. до 11 май 2022 г. Европейската комисия отказа с аргумента, че не разполага с подобни документи. В отговор, журналистът подаде жалба пред Съда на ЕС, настоявайки за отмяна на решението.

Съдът уважи жалбата и подчерта, че правилата за достъп до документи имат за цел да осигурят възможно най-широк обществен достъп до информация, притежавана от европейските институции. По принцип, достъп следва да бъде предоставян до всички документи, независимо от формата им.

В решението си съдът отбелязва, че обясненията на Европейската комисия са били непоследователни, неточни или базирани на предположения. Изданието е представило убедителни доказателства за осъществена комуникация между председателя на Комисията и Бурла, които опровергават твърдението, че съобщенията не съществуват.

Комисията, според Съда, не е дала достоверно обяснение за липсата на тези съобщения – нито какво търсене е било извършено, нито къде е било проведено. Не е изяснено и дали съобщенията са били изтрити, по какъв начин и по каква причина, или дали мобилното устройство на председателя е било подменено.

Освен това, Европейската комисия не е обосновала защо е приела, че съобщенията не съдържат съществена информация, която би изисквала съхранение или последващи действия.

Съдът заключава, че при подобни случаи институцията е длъжна да отстрани установените пропуски, произтичащи от съдебното решение. Това решение подлежи на обжалване пред Съда на ЕС, но само по правни въпроси, в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.

Прочети цялата публикация