Мъжете са по-вредни за природата от жените

Според проучване, обхващащо 15 000 души във Франция, мъжете генерират с около 26% повече парникови газове от жените. Основните причини са начинът им на придвижване и по-високата консумация на месо, най-вече червено. След като бъдат отчетени социално-икономически фактори като доходи и образование, разликата намалява до 18%.
Изследователите отбелязват, че остатъчната разлика от около 6,5% до 9,5% може почти изцяло да се обясни с по-дългите пътувания и по-високия калориен прием при мъжете – навици, които често включват редовна употреба на автомобил и богати на животински протеин храни.
Въпреки това, не е установена съществена разлика между половете по отношение на пътуванията със самолет.
Според Ондин Берланд, икономист в Лондонското училище по икономика, резултатите подчертават влиянието на традиционните полови стереотипи, при които мъжествеността се асоциира с консумация на месо и управление на автомобил. Именно тези културни нагласи оформят въглеродния отпечатък на отделния човек.
Изследванията в тази област са предизвикателни, тъй като много от променливите, като хранителни нужди и доходи, са тясно свързани с пола. Например, макар мъжете да имат биологична нужда от повече калории, те често надвишават нуждите си чрез по-висок прием на месо. Освен това, по-високите средни доходи при мъжете също допринасят за по-високо потребление и съответно повече емисии.
Проучвания в Швеция подкрепят тези данни, като показват, че мъжете харчат средства по начин, който води до 16% повече емисии от тези на жените – въпреки сходните нива на разходите.
Марион Льорутие, съавтор на френското проучване и екологичен икономист, сравнява разликата между половете със същата разлика в емисиите, която се наблюдава между хора с високи и ниски доходи.
Сред най-ефективните мерки за намаляване на въглеродния отпечатък са отказът от автомобил с вътрешно горене, ограничаване на консумацията на месо и избягване на полетите. Но когато подобни препоръки се насочват към мъжката аудитория, често се възприемат като заплаха за идентичността. В културен контекст, термини като „соево момче“ се използват от крайнодесни фигури като обида към мъже, възприемащи по-екосъобразен начин на живот.
Френските учени смятат, че именно по-ниският въглероден отпечатък при жените може да обясни и по-голямата им загриженост за климатичните промени. Жените може би са по-склонни да поемат лична отговорност и да адаптират поведението си в отговор на климатичната криза.
„Трябва да се направят допълнителни изследвания, за да разберем дали жените са по-ангажирани с устойчиви практики именно заради по-високата им чувствителност към темата“, казва Льорутие.
Прочети цялата публикация