Fakti.bg | 16.05.2025 09:31:45 | 31

Мъжете умират от разбито сърце двойно повече от жените


Разбитото сърце отдавна е вдъхновение за поезия, музика и кино. Но все по-ясно става, че е и сериозна диагноза с потенциално фатален изход. Синдромът на разбитото сърце – познат в медицината като такоцубо кардиомиопатия (TC) – представлява внезапно отслабване на сърдечния мускул, предизвикано от емоционален или физически стрес.

Ново изследване на Университета на Аризона, публикувано в Journal of the American Heart Association, анализира данни от 199 890 пациенти в САЩ за периода 2016–2020 г., и представя тревожни изводи за разпространението, усложненията и смъртността, свързани с това състояние.

Кой е застрашен?

Проучването установява, че макар такоцубо кардиомиопатията да се среща по-често при жени, смъртността при мъжете е повече от два пъти по-висока – 11,2% при мъже срещу 5,5% при жени. Общата смъртност за петгодишния период е 6,5%, а нивото на болнични усложнения също е значително.

„Останахме изненадани от това колко висок е делът на леталните случаи при TC и колко малко се е променил през годините на проучването,“ коментира интервенционалният кардиолог д-р М. Реза Мовахед, водещ автор на изследването.

Какво предизвиква сърдечния срив?

TC се активира от внезапно освобождаване на стресови хормони – като адреналин и кортизол – които повлияват функцията на сърдечния мускул. Емоционални фактори като загуба на близък, развод или силен шок са чести причинители, особено при жените. При мъжете, по-често се наблюдава физически провокирана форма – например инфекция, операция или сериозно нараняване, което според авторите може да обясни по-високата смъртност в тази група.

Симптомите на TC често имитират инфаркт – остра гръдна болка, задух, сърцебиене – но ЕКГ и лабораторни резултати могат да разкрият различен механизъм. Заради тази прилика, много случаи остават недиагностицирани или неправилно лекувани, предупреждават авторите на проучването.

Усложнения, които не бива да се подценяват

Според анализа, пациентите със синдром на разбитото сърце развиват редица сериозни усложнения:

Сърдечна недостатъчност – 35,9%

Предсърдно мъждене – 20,7%

Кардиогенен шок – 6,6%

Инсулт – 5,3%

Сърдечен арест – 3,4%

Някои от тези усложнения, като емболичен инсулт, могат да бъдат предотвратени чрез ранно прилагане на антикоагуланти, особено при пациенти с тежко отслабена сърдечна функция или наличие на предсърдно мъждене.

Въпреки че синдромът е известен на медицината от десетилетия, все още липсва стандартизирана терапия и яснота около превенцията му. Учените подчертават необходимостта от допълнителни изследвания за по-добро диагностициране и персонализирани подходи за лечение.

„Продължаващият висок процент на смъртност е тревожен сигнал. Нуждаем се от нови терапевтични стратегии и повече внимание към това състояние,“ казва д-р Мовахед.

Макар не всяко проявление на TC да бъде причинено от загуба на любим човек, научните доказателства ясно показват връзката между психичното здраве и сърдечната функция. Синдромът на разбитото сърце е напомняне, че емоционалната болка може да има буквално сърцераздирателен ефект – със сериозни последици за физическото здраве.

Прочети цялата публикация