Fakti.bg | 16.05.2025 15:01:03 | 36

Берлин и Лондон разработват прецизни оръжия с голям обсег


Германия и Великобритания искат да обединят силите си. Двете страни засилват военното си сътрудничество. Те искат да разработят съвместно прецизни оръжия с голям обсег на действие, които да защитават Европа.

Бундесверът трябва да стане "конвенционално най-силната армия на Европа". Тази амбициозна цел бе поставена от федералния канцлер Фридрих Мерц в първата му правителствена декларация в Бундестага. "Трябва да можем да се защитаваме, за да не ни се налага да се защитаваме", подчерта Мерц с поглед към заплахата от Русия. Това трябва да стане със съгласието на европейските партньори, а особен фокус се поставя върху военното сътрудничество на Германия с Великобритания.

То бе договорено през есента на 2024 със споразумение, което двете страни определиха като "историческо", и което бе подписано от германския министър на отбраната Борис Писториус и от британския му колега Джон Хийли. Преди това подобно споразумение между двете държави не е имало, а плановете предстои да се конкретизират.

Съвместни стратегически цели

Двете страни искат да обединят силите си - в защита на Северния Атлантически океан и Северно море. През Северно море преминават не само важни морски маршрути, но и газопроводи и кабели, които доставят електроенергия.

След предполагаемите руски нападения срещу подводни кабели в Балтийско море експертите по сигурността се опасяват от сходни атаки в Северно море. Двете страни искат да противодействат с "ясна и цялостна картина на подводната обстановка", пише в споразумението.

Част от плана са съвместни операции с подводници и самолети за морско разузнаване. Предвижда се германски самолети за морско патрулиране P-8A Poseidon да помагат за наблюдението от Шотландия на въздушното пространство над Северния Атлантик. Бундесверът е поръчал такива самолети, а британската армия вече ги използва, така че германските екипажи вече могат да се обучават там.

"Тези самолети за морско патрулиране могат да се борят с подводници на големи разстояния", подчерта германският министър на отбраната Писториус след разговорите с британския си колега. Така партньорите съвместно укрепват способностите на НАТО за преследване на подводници в Северния Атлантик и в Северно море.

Разработка на ракети с дълъг обсег

И двете държави имат силна оръжейна индустрия, като и в това отношение се предвижда сътрудничество. Оръжейният концерн "Райнметал" произвежда в заводите си в Обединеното кралство транспортния танк "Боксер", от който британската армия е поръчала 500 броя. Сред ключовите елементи в споразумението е и съвместното развитие на прецизни оръжия с обсег от над 2000 км, към които могат да се присъединят и други европейски държави.

Друга сфера на сътрудничеството е разработката на въоръжени дронове. Бундесверът изостава в това отношение - той едва тази година започна да купува по-малки бойни дронове. Британската армия обаче има дългогодишен оперативен опит в този план, от който Бунедсверът би могъл да се възползва.

Съвместими системи

Двете страни ще си сътрудничат в определена степен и при бойните самолети. Тъй като в тази сфера Германия разработва заедно с Франция и Испания една нова система, а Великобритания заедно с Италия и Япония - друга. "От европейска гледна точка е логично да се установи оперативна съвместимост, за да могат в бъдеще двете системи да работят заедно", отбелязва експертът по сигурността Бенямин Шреер.

Той визира проблем, който Европа сама си създава: има твърде много различни оръжейни системи, които донякъде не са съвместими. "Имаме нужда от общи стандарти и опростяване на системите в Европа", изтъкна федералният канцлер Фридрих Мерц непосредствено след встъпването си в длъжност.

Във време, в което европейските държави от НАТО трябва да поемат по-голяма тежест в областта на отбраната, германско-британското сътрудничество може да отправи сигнал. "То е разумен градивен елемент" в допълнение към другите форми на сътрудничество, посочва Шреер. "Интересният въпрос е до каква степен Великобритания е готова и е в състояние да допринесе за отбраната на Европа. Защото значителното увеличаване на военния бюджет на Обединеното кралство вероятно ще става все по-трудно."

Какви средства ще получи Бундесверът

Въпросът за големината на бъдещия отбранителен бюджет стои и в Германия. Заради смяната на правителството засега бюджет за 2025 година няма, но пък се водят остри дискусии за необходимите суми. Външният министър Йохан Вадефул от Християндемократическия съюз подкрепи поставената от американския президент Доналд Тръмп цел за предоставянето на до пет процента от БВП за отбрана, но веднага бе разкритикуван от коалиционните партньори - социалдемократите.

За военния министър Борис Писториус мащабите на отбранителния бюджет предстои да бъдат определени от решенията на НАТО на предстоящата през юни среща на върха на организацията. "Всички знаем, че ще бъде много повече от тези два процента, които са актуални в момента." Три процента от БВП или повече не били "нереалистични". А според британският военен министър "не става дума за това колко даваме, а за това как го правим".

Прочети цялата публикация