БНР Стара Загора | 16.05.2025 15:44:58 | 22

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

 Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям столичен вестник, получава задача от редактора му да намери нещо интересно около избора на царица „Роза“ тогава. Сетила се, че като ученици при едно от гостуванията на нейна съученичка, разбрали докато разглеждали семейни снимки, че майка й  – Стефка Таралежкова, била обявена на нейния абитуриентски бал за „Казанлъшка роза“.

 Издирва семейството на своята някогашна приятелка и заедно разровили старите спомени и снимки, от които възкръснало началото на идеята за царицата на розите. През 1960 г. във Военния клуб в Казанлък, между танците с жива музика, абитуриентките рецитирали любими стихове и откъси от литературни произведения. Стефка Таралежкова обрала възхищението и овациите на съвипускниците си с „Нора“. Тогава към нея се приближили хора от градския комитет на партията и й казали, че трябва да я титулуват, като най-обаятелната абитуриентка на вечерта. Но не вървяло „първата сред красивите и обаятелни казанлъшки девойки“ – да носи титлата „царица“ или „мис“, затова я нарекли „Казанлъшка роза“. „Интересното е, че  г-жа Таралежкова, макар, че не е водила празнично шествие, получила успешна фотосесия и публикуване на снимки в различни наши и чужди издания. Присъствала и на сватбените снимки като гражданско лице по сватбите на половината Казанлък!“ Тази история била разказана на местната притурка на в-к „24 часа“ и намерила място и в предаванията на местната казанлъшка телевизия, за които работела Антония Драганова…

  „През 1968 г. хората от градския партиен комитет и от ДКМС решили, че ще направят отново короноване на красива местна девойка. При обиколките из предприятията и учрежденията в града, се спрели на 24-годишната майка на две деца – тъкачката Радка Добрева.“, разказва Антония Драганова. Казали на младата жена, че трябва да води празнично шествие, седнала в каляска. Въпреки притеснението й как ще реагира съпругът й, не могла да откаже на партийното и комсомолско ръководство на града. Трябвало да отреже буйните си коси, за да й направят царска прическа, върху която да бъде сложена корона..

  През 1970 г. местната власт решава, че в ресторант „Роза ще участват 20-ина момичета, само от Казанлък“, продължава журналистката. Абитуриентките дефилирали  в собствените си празнични тоалети и трябвало да отговарят на въпроси от обща култура – да познават авторите на цитати от литературни и художествени произведения…

  Първата победителка на специално организирания конкурс „Царица Роза“ била Сийка Стоянова. Картонената корона на победителката, й била връчена от известния казанлъшки карикатурист- художник Теню Пиндарев от в-к “Стършел“.

  Любопитното е, че скоро след избора й , хората от с. Розино, помолили ръководството в Казанлък, да им изпратят своята царица Роза за ритуала по розобера. Така първата Царица Роза Сийка Стоянова „властвала“ два пъти за своята година на царуване...



Прочети цялата публикация