Израел отново се подразни от използването на думата "геноцид" за Газа, порица хуманитарния шеф на ООН

Израел разкритикува остро хуманитарния шеф на ООН Том Флечър за призива му към Съвета за сигурност на световната организация да действа, за да бъде "предотвратен геноцид" в ивицата Газа. Повод за апела му стана обстановката в палестинския анклав.
Според експерти населението там е застрашено от глад, тъй като Израел от 75 дни е спрял доставките на помощ за ивицата, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В писмо до Флечър от вчера израелският постоянен представител в Обединените нации Дани Данон обвини заместник генералния секретар на световната организация в "политически проповеди" и инструментализиране на думата геноцид с антиизраелска цел. Дипломатът задава въпрос към Флечър кой му е дал правомощия да отправя подобни твърдения, които очевидно са възприети от Израел като обвинение.
"Вие имахте дързостта в качеството си на висш представител на ООН да застанете пред Съвета за сигурност и да отправяте обвинения в геноцид без доказателства, без мандат и без капка свян", пише Данон. "Това беше крайно неадекватно и безотговорно изявление, което разби на пух и прах всякакви претенции за безпристрастност."
По-рано тази седмица, по време на брифинг в Съвета за сигурност на ООН, Флечър, който като заместник генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси отговаря за предоставянето на хуманитарна помощ по света, се обърна към членовете на Съвета с думите: "Ще действате ли – с решителност – за да предотвратите геноцид и да осигурите спазването на международното право?"
Според международното право геноцидът е целенасочено унищожаване, пълно или частично, на група от хора заради нейната национална, етническа, расова или религиозна принадлежност. Това включва извършване на подобни действия чрез убийства, причиняване на сериозни телесни или психични травми или планомерно създаване на предпоставки за физическо унищожение.
Флечър изпрати писмо отговор до Данон, в което написа: "Твърдо и неотклонно вярвам в Устава на ООН и е наше задължение да действаме хуманно и безпристрастно. И, разбира се, честно да съобщаваме за това, което наблюдаваме, съгласно дадения ни мандат".
Израел обвинява "Хамас", че краде помощта за мирното население в Газа, а групировката отрича да го прави. На 2 март Израел спря доставките на хуманитарна помощ за палестинския анклав, докато "Хамас" не освободи всички заложници. В понеделник международни организации предупредиха, че половин милион души, или около една четвърт от населението на палестинския анклав, са заплашени от глад.
Президентът на САЩ Доналд Тръм вчера също каза, че в Газа "много хора гладуват".
Флечър призова Израел да премахне блокадата и посочи в писмото до Данон, че по границите на анклава чакат да влязат 9000 камиона – всички превозващи храна – като всеки един от тях е получил разрешение от КОГАТ, службата на израелската армия за хуманитарна координация, да влезе в Газа.
"Имаме солидни планове за разпределението на помощта за мирното население, предвиждащи мерки за гарантиране, че доставките няма да бъдат откраднати от "Хамас". По време на примирието показахме, че можем да доставяме в големи количества", пише той. "Моля, оставете ни да работим."
Флечър се обърна и с призив да "не се губи време" с подкрепяния от САЩ алтернативен план за помощта за Газа. По думите му ООН има одобрен план, който предвижда още на мига в анклава да влязат 160 000 палета помощи.
"До тези, които предлагат алтернативен начин за разпределение на помощта – нека не губим време. Ние вече имаме план", посочи хуманитарният шеф на ООН.
Междувременно върховният комисар на Обединените нации за човешките права Фолкер Тюрк осъди израелските удари от последните дни в Газа и предупреди, че може да има опасност от "етническо прочистване", предаде ДПА.
"Поредните бомбардировки принуждават хората да се местят заради заплахата от масирани нападения. Методичното разрушаване на цели квартали и недопускането на хуманитарната помощ показват, че има тласък за трайна демографска промяна в Газа", каза Тюрк.
Той подчерта, че подобен развой би бил "в разрез с международното право и равносилен на етническо прочистване".
"Трябва да спрем часовника на това безумие", добави Тюрк. Той подчерта, че страните в конфликта трябва да спазват международната конвенция за превенция и наказание на престъплението геноцид.
Прочети цялата публикация