САЩ удрят с вносни мита от 500% страните, които купуват руски нефт, газ и уран, ако Москва "не напредне с преговорите"

Конгресът на САЩ може скоро да затегне антируските санкции, ако не бъде постигнат напредък в преговорите за мирно уреждане на конфликта в Украйна и администрацията на САЩ е предупредила Русия за това, каза държавният секретар Марко Рубио пред CBS News.
„Помолихме Конгреса]да ни даде малко време, за да видим дали можем да постигнем някакъв напредък в нашите преговори. Но също така говорихме съвсем ясно с руската страна преди шест или седем седмици, съобщихме им, че тези усилия в Конгреса са в ход“, каза ръководителят на американската дипломация.
„Ние предупреждавахме Русия многократно в продължение на почти два месеца, че това ще се случи, ако няма напредък. Така че мисля, че това вече се превръща в реалност“, добави Рубио.
Той подчерта, че решението ще бъде взето от Конгреса. Държавният секретар добави, че инициативата има значителна подкрепа и в двете камари на американския законодателен орган. "Това са усилия, които ние не можем да спрем и не контролираме. В крайна сметка Конгресът и особено републиканците в Камарата на представителите и Сената се опитаха да дадат на президента пространство и време да постигне споразумение", каза ръководителят на Държавния департамент на САЩ.
Няколко американски законодатели засилиха призивите за по-строги санкции срещу Москва, изтъквайки "слабия напредък в преговорите за прекратяване на огъня" в Истанбул, предаде Ройтерс в петък.
Агенцията цитира данни, според които законопроектът за затягане на ограниченията се подкрепя от 73 от 100 законодатели в Сената. Ройтерс отбелязва, че депутатите не са посочили дата за евентуален вот.
Законопроект, който ще наложи първични и вторични санкции на Русия и нейните търговски партньори, ако отхвърли предложените от Вашингтон идеи за разрешаване на конфликта в Украйна, беше внесен в началото на април от група от 50 сенатори от двете партии. Те предложиха да се въведат вносни мита от 500% върху стоки от страни, които купуват руски нефт, газ, уран и други стоки.
Прочети цялата публикация