
Изложба „Накитите през вековете" откриха в Регионалния исторически музей в Сливен

Изложба „Накитите през вековете" беше открита в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство – от древността до началото на ХХ в. от фонда на музея. Една част от накитите са намерени при различни археологически експедиции в Сливенска област, а друга част от тях са дарени на музея от частни лица.
Представените бижута – пръстени, гривни, огърлици, обеци, колани и пафти разкриват не само високия социален статус и богатство на своите собственици, но и прецизността, стила и майсторството на бижутерите от онези времена. „Това не са просто предмети. Те разказват истории, истории на хора, истински хора, такива като нас," каза археологът Теодора Недялкова пред БНР.
"Накитите съпътстват хората, изразяват ги, символ са на тяхната идентичност, символ са на тяхното богатство и са начин те да бъдат защитени. Защото в много от накитите хората влагат магически сили, смятат, че те са талисмани, че ги защитават от зли очи".
Най-старият накит в изложбата е от Третото хилядолетие преди Новата ера.
"Това са едни спирали, с които хората са украсявали косите си".
Косите и главата са били първите части, върху които древните хора са започнали да слагат украшения.
"И до наши дни това се смята за символичното място, където царя слага короната си, където жените слагат най-красивите си украшения – огърлици и обеци".
Колекцията от бижута на сливенския исторически музей е една от най-богатите в страната и може да бъде разгледана до края на месец септември.
Прочети цялата публикация