Френският вътрешен министър Бруно Ретайо стана лидер на дясната партия "Републиканците"

Френският вътрешен министър Бруно Ретайо стана лидер на дясната Републиканска партия.
Резултатите от вота бяха обявени от изпълняващия длъжността лидер на партията, министърът на земеделието, горите и продоволствения суверенитет на страната Ани Женевар, чието изказване беше излъчено по канала BFMTV.
„74,31% са гласували за Ретайо“, отбеляза тя. „Поздравявам го за тази победа.
Неговият съперник, лидерът на парламентарната група на републиканците Лоран Вокиез, печели 25,69%.
Партията има 117 600 членове. В Националното събрание (долната камара на парламента) на Франция има 47 места от 577, докато в Сената (горната камара) има 115 места от 348.
Партията получи името "Републиканци" през 2015 г. по инициатива на тогавашния ѝ лидер, бившия президент на Франция (2007-2012) Никола Саркози. По време на своето съществуване партията няколко пъти сменя имената си. Историята ѝ започва през 1947 г., когато генерал Шарл дьо Гол основава "Сбор на френския народ". Представители във властта на партията през годините са още президентите Жорж Помпиду (на поста от 1969 до 1974 г.) и Жак Ширак (ръководител на републиката от 1995 до 2007 г.).
Лидерът на френската партия „Национален сбор“ Жордан Бардела е най-вероятният кандидат за президент на Франция през 2027 г., ако на ръководителя на парламентарната група на партията Марин льо Пен бъде забранено да се кандидатира след решението на апелативния съд по делото за парламентарните асистенти.
Това заяви в ефир племенницата на Льо Пен и лидер на „Партията на идентичността и свободите“ по телевизионния канал LCI. Марион Марешал.
„Нека бъдем честни и ясни: ако Марин льо Пен, въпреки че се надявам това да не се случи, не може да се кандидатира за президент през 2027 г. след решението на апелативния съд, тогава Жордан Бардела ще бъде най-естественият кандидат“, каза Марешал.
Тя подчерта, че е част от коалиция с Националния обединен фронт, но не е член на самата партия, въпреки че подкрепя евентуалната кандидатура на Льо Пен или Бардела на изборите през 2027 г.
На 31 март парижки съд издаде присъда по дело, свързано с Льо Пен и партията „Национален обединение“, което беше свързано с разходи за парламентарни асистенти. Ръководителят на парламентарната фракция беше осъден на четири години ограничена свобода, две от които ще трябва да носи електронна гривна (останалите две години са условни). Съдът реши също да я лиши от правото да заема изборни длъжности и да участва в избори за срок от пет години, като тази мярка, за разлика от лишаването от свобода, влезе в сила незабавно и може да бъде отменена само в случай на успешно обжалване. Тази мярка не се отнася само за настоящия депутатски мандат, тъй като тя трябва да напусне и други изборни позиции.
Присъдата на парижкия съд я лишава от възможността да се кандидатира на френските президентски избори през 2027 г. и да участва в парламентарни избори в случай на предсрочно разпускане на Националното събрание (долната камара на парламента). Самата Льо Пен нарече решението на съда политическо и подаде жалба до по-висша инстанция. Очаква се апелативният преглед на делото да приключи през лятото на 2026 г.
Прочети цялата публикация




Стефан Антонов: България влиза в дългова спирала - рекордни заеми за 68 млрд. и фискален резерв на минимума
Исторически ден в Япония, борсовите индекси се повишиха
Политическа буря във Франция: „Републиканците“ отказват да влязат в кабинета на Льокорню
Макрон призова сирийския президент да се включи в коалицията срещу „Ислямска държава“
Виктор Орбан планира да създаде нов антиукраински алианс в ЕС
CNN разкри причината за обрата в позицията на Тръмп спрямо Путин
Пореден обрат: Тръмп налага санкции на "Лукойл" и "Роснефт"
Урсула фон дер Лайен: Първата жена премиер на Япония Санае Такаичи пише история
Исторически момент в Токио: Япония избра първата си жена премиер
Путин преследва две цели: да превърне Украйна във васална държава и да унищожи НАТО
Цената на пшеницата в Европа остава стабилна, в САЩ се покачва през седмицата
Борис Бонев: София без фирма за боклука и без техника за снега
Бивш МВР министър към полицаите: Не позволявайте да бъдете въвлечени в погазване на закона!
Осуетен ирански заговор! Техеран е планирал убийството на посланика на Израел в Мексико
Защо Германия е все още разделена по отношение на Русия
55-годишен пострада при пожар в свинеферма в Дупница
Концертът на Limp Bizkit в Талин може да бъде отменен заради проруски коментари на Фред Дърст
За образните методи в диагностиката и проследяването на заболяванията
Зачестяват случаите на overbooking, при които пътници не са допускани до борда на самолета, въпреки валиден билет
Стана ясно кога ще играят Испания и Аржентина за "Финалисима"