Fakti.bg | 19.05.2025 09:31:57 | 19

Елтън Джон нарече британското правителство "абсолютни загубеняци"


Легендата на британската поп музика сър Елтън Джон не спести остри думи по адрес на британското правителство във връзка с предстоящите промени в закона за авторското право. В интервю за BBC 78-годишният музикант нарече управляващите „абсолютни загубеняци“ и обвини кабинета в опит да „ограби младите хора от наследството и доходите им“, като предложи новото законодателство за изключения при използването на авторско съдържание от страна на технологичните компании.

Законопроектът, озаглавен Data Protection and Digital Information Bill, в момента се разглежда от британския парламент и предвижда съществени промени в начина, по който данни и творчески продукти могат да бъдат използвани – особено от страна на платформи, работещи с изкуствен интелект и големи езикови модели.

Елтън Джон, който е продал над 300 милиона албума и е оставил неизличима следа в историята на музиката с хитове като „Rocket Man“, „Your Song“ и „Candle in the Wind“, предупреди, че новите правила поставят в неравностойно положение независимите артисти. Според него, те ще бъдат принудени да се изправят срещу мултимилиардни корпорации, разполагащи с правни и финансови ресурси, каквито младите творци просто нямат.

„Не съм против изкуствения интелект. Развитието му е неизбежно и полезно в много сфери. Но когато започне да се използва за безплатна експлоатация на творческо съдържание — музика, текстове, изкуство — тогава вече става дума за кражба, узаконена от държавата“, заяви Джон.

В интервюто музикантът отправи критика към клаузите, които позволяват „отказ чрез уведомяване“ — тоест, съдържание може да бъде използвано автоматично, освен ако притежателят на авторските права не се противопостави изрично. Според Елтън това създава огромен дисбаланс в полза на големите технологични компании, които имат ресурса да се възползват от правната празнота, докато независимите артисти дори няма да разберат, че са станали жертви.

Мнението му намира подкрепа и сред други известни имена в британската музикална индустрия. Половинката му и негов мениджър — Дейвид Фърниш — също предупреди, че ако законопроектът премине без нужните корекции, Великобритания рискува да стане „световен пример за това как не се защитава културното наследство“.

Организации като Ivors Academy и UK Music вече излязоха с позиции, критикуващи липсата на защита за авторските права в предложените текстове. „Говорим за фундаментална несправедливост. Вместо да насърчава креативността, законът я подкопава“, заяви в отворено писмо президентът на академията за текстописци Том Грей.

Британското правителство от своя страна твърди, че реформата цели да улесни достъпа до данни и да насърчи иновациите, включително в сектора на изкуствения интелект. Но според критиците, иновациите не трябва да се случват за сметка на труда и правата на творците.

Прочети цялата публикация