Fakti.bg | 19.05.2025 11:09:08 | 21

Френското разузнаване отхвърли обвиненията на Павел Дуров за намеса в изборите в Румъния


Службата за външно разузнаване на Франция категорично отхвърли обвиненията на основателя на приложението за съобщения „Телеграм“ Павел Дуров, че Париж се е опитал да повлияе на президентските избори в Румъния. Това съобщи агенция Франс прес, цитирана от БТА.

Генералната дирекция за външна сигурност (DGSE) заяви, че през последните години е била принудена неколкократно да се свързва директно с Дуров, за да напомни за отговорностите на неговата компания в предотвратяването на терористични заплахи и разпространение на детска порнография.

„Категорично отхвърляме твърденията, че сме искали забрана на профили във връзка с какъвто и да било изборен процес“, се посочва в официалното изявление - рядък ход за френското външно разузнаване.

Реакцията идва след публикации на 40-годишния руски предприемач в социалната мрежа X (бивш Twitter), в които той обвини „западноевропейско правителство“ в опит за заглушаване на консервативни гласове в Румъния. Дуров, който от 2021 г. е натурализиран френски гражданин, намекна за Франция чрез емотикон на франзела.

Френското външно министерство също реагира, наричайки обвиненията „напълно необосновани“.

По-късно Дуров публикува ново твърдение, в което директно посочи Никола Лернер - ръководител на френското разузнаване - като човекът, който тази пролет му е отправил искане да забрани консервативни гласове в Румъния.

„Отказах. Не сме блокирали протестиращи в Русия, Беларус или Иран и няма да го направим в Европа“, написа той.

Румънските граждани гласуваха вчера на втория тур на президентските избори между Джордже Симион - националист, симпатизиращ на Доналд Тръмп и противник на военната помощ за Украйна - и Никушор Дан - проевропейски центрист, който спечели с 53,6% от гласовете. Симион призна поражението си.

Първият тур от изборите през ноември беше анулиран от Конституционния съд на Румъния, след като крайнодесният кандидат Калин Джорджеску изненада с неочаквана подкрепа, особено в платформата TikTok - кампания, която породи подозрения за руска намеса, отбелязва AFP.

Прочети цялата публикация