
Радослав Рибарски: Плащаме по 1млн.лв. на ден без да има необходимост от газа по договора с „Боташ“

Нужда от газа по договора с турската компания „Боташ“ няма, но държавата плаща по 1млн.лв. всеки ден за резервираното количество. Това заяви по темата със сключения в началото на януари 2023г. от служебното правителство на Гълъб Донев контракт старозагорският депутат на ПП-ДБ Радослав Рибарски. Темата за обстоятелствата около определяния от експерти и политици като неизгоден за страната договор бяха обект на разисквания през отминалата седмица, когато в пленарна зала бяха изслушани основните действащи лица – бившият служебен енергиен министър Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и бившия служебен министър на енергетиката и настоящ изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Тримата дадоха разяснения по условията на договора. До изслушването се стигна след неколкократно настояване в изминалите месеци. По думите на Радослав Рибарски от обясненията е станало ясно, че решението за подписания с „Боташ“ договор е взето на политическо ниво, след като турската компания отхвърля всички условия, предложени от „Булгаргаз“. По думите на народния представител договорът ни задължава да плащаме много по-голям капацитет, от исканите от нас 14 кораба.
"След като условията на "Булгаргаз" не са приети, договорът е изготвен от "Боташ". Бордът на "Булгаргаз" решава, че ще го подпише единствено и само, ако Министерски съвет го одобри. Контрактът се изпраща за одобрение в Министерски съвет, но при съгласувателната процедура, която тече, самото споразумение не е изпратено на министерствата. Въпреки всичко кабинетът на Гълъб Донев го одобрява“, коментира казусът Радослав Рибарски.
Общият капацитет на резервираното количество газ по договора за година възлиза на около 1,8млрд.куб.м.. За това количество ежедневно страната плаща по 1млн.лв. на ден, но на практика почти не използва услугата. Според Рибарски срещу тези суми българската страна ползва едва 1-2 кораба. Ситуацията не се променя дори на шестия месец, след като Украйна прекрати транзита на руски газ през своя територия. „Както и да го погледнем, капацитетът по договора с „Боташ“ не се използва. От тези изслушвания излизат нови и нови детайли, че договорът с "Боташ" не ни служи под никаква форма. Основната тема за всеки нов министър на енергетиката е как ще го предоговаря. Истината е, че контрактът е така подписан от правителството на Гълъб Донев, че не може да бъде прекратен, а само изпълнен с плащане от наша страна за природен газ, който не получаваме“, посочи Рибарски
Отвъд плащаните 1млн.лв. всеки ден, според Радослав Рибарски, най-големият недостатък на сключения от служебното правителството на Румен Радев договор с „Боташ“ е, че „Булгаргаз“ губи пазарен дял, тъй като други търговци успяват да осигурят по-ниски цени. Това дава отражение и на финансовото състояние на дружеството, което търпи негативи и от забавени разплащания от страна на Топлофикация София. Независимо от това според Радослав Рибарски "Булгаргаз" трябва да бъде спасен от държавата, тъй като е страна по договора с Азербайджан, по който България получава най-евтиният газ в цяла Европа.
Прочети цялата публикация