Денят в Газа започна с поне 43-ма убити след израелски обстрел, жертвите в понеделник са общо 126

Най-малко 43 души бяха убити при израелски въздушни удари и обстрел на райони в ивицата Газа тази сутрин, съобщи катарският телевизионен канал Ал Джазира.
Според медията израелската армия е нанесла най-мощния си удар по град Газа и централната част на палестинския анклав. Общо 126 души са били убити в резултат на обстрел в ивицата Газа в понеделник, отбелязва телевизионният канал.
Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Великобритания и Канада Киър Стармър и Марк Карни предупредиха, че "няма да стоят със скръстени ръце" и определиха действията на израелското правителство Бенямин Нетаняху в Газа като "скандални", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Те заплашиха с "конкретни мерки", ако Израел не спре военната си офанзива и не деблокира хуманитарната помощ за Газа.
"Решени сме да признаем палестинската държава като принос към постигането на решение за две държави и сме готови да работим с другите за тази цел", подчертаха тримата лидери в съвместно изявление, като визираха насрочената за месец юни конференция в ООН, целяща постигането на международен консенсус.
"Категорично се противопоставяме на разширяването на израелските военни операции в Газа", добавиха лидерите, които определят като "недопустимо" "нивото на човешкото страдание" в палестинския анклав. Според тях обявеното допускане на "минимално количество храна" е недостатъчно, като призовават "израелското правителство да спре военните си операции в Газа и незабавно да допусне хуманитарна помощ".
Киър Стармър, Марк Карни и Еманюел Макрон също осъдиха "езика на омразата, използван напоследък от членове на израелското правителство", както и "заплахата за принудително разселване на цивилни граждани, изправени пред отчайващото разрушаване на Газа".
Тримата лидери признават правото на Израел да се защитава срещу тероризма и да призовават "Хамас" незабавно да освободи последните заложници, които държи толкова жестоко от 7 октомври 2023 г. насам", но определят ескалацията от страна на израелските власти като "напълно непропорционална".
"Ако Израел не прекрати новата военна офанзива и не отмени ограниченията си върху хуманитарната помощ, ще предприемем други конкретни мерки в отговор", казват те, без да уточняват какви точно. Ще бъдат предприети и "целенасочени мерки", ако Израел не премахне "незаконните селища, които застрашават жизнеспособността на палестинската държава".
Визирайки конференцията на 18 юни в Ню Йорк, съпредседателствана от Саудитска Арабия и Франция, относно решението за две държави, те обещават "да работят с палестинската автономия, регионалните партньори, Израел и САЩ за постигане на консенсус относно договореностите за бъдещето на Газа въз основа на арабския план".
По-рано вчера Стармър нарече днес ситуацията в ивицата Газа "нетърпима", предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Той добави, че неговото правителство работи със съюзници по съгласуване на реакция на развоя на конфликта в анклава между Израел и радикалната палестинска групировка "Хамас".
"Това е действително една сериозна, неприемлива, нетърпима ситуация и затова ние работим интензивно, за да съгласуваме с други лидери как да реагираме", заяви Стармър пред представители на медиите в Лондон.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен на свой ред каза, че хуманитарната ситуация в Газа е "недопустима", и призова за незабавно подновяване на доставките на хуманитарна помощ за жителите на палестинския анклав.
"Вече два месеца хуманитарни доставки не влизат в Газа. Помощта трябва незабавно да достигне до нуждаещите се мирни жители и блокадата на Газа трябва да бъде отменена сега", обяви Фон дер Лайен.
Тя и Стармър говориха пред медиите след сключването на нови споразумения между Великобритания и Европейския съюз за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, облекчаване на търговията с храни и граничните проверки.
Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ Том Флетчър предупреди снощи, че ограничените доставки на помощ, допуснати наскоро в ивицата Газа, са недостатъчни, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Флетчър потвърди, че вчера Израел е разрешил на няколко камиона да влязат в палестинския анклав.
„Но това е капка в морето на това, което е спешно необходимо“, заяви той, като подчерта нуждата от значително повече помощ в Газа през следващите дни. „Увериха ни, че ще помогнат на нашата работа чрез съществуващите и доказали се механизми“, заяви дипломатът.
Според него в момента е приоритетна задача помощта да се достави на най-нуждаещите се. Той предупреди, че проточилата се блокада е довела до голям недостиг и че рискът помощта да бъде разграбена остава висок.
Според ООН девет камиона са били допуснати от израелските власти в Газа, докато израелската агенция, отговорна за палестинските въпроси, съобщи, че всъщност едва пет камиона са достигнали до целта си.
Прочети цялата публикация