Fakti.bg | 20.05.2025 12:48:33 | 36

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния


Проевропейският кмет на Букурещ Никушор Дан успя да спечели може би най-важните избори в Румъния за последните 35 години. В една безпрецедентно тежка кампания срещу лидера на крайнодясната популистка AUR ("Алианс за обединение на Румъния") Джордже Симион той мобилизира румънците, които го подкрепиха, и така заличи голямата преднина на крайния националист от първия тур. Никушор Дан има репутацията на почтен учен и общественик, който преди над 10 години основа превърналата се в политическа партия "Съюз за спасение на Румъния" инициатива "Спасете Букурещ".

Дан обяви веднага след победата си, че планира да назначи другия изключително популярен технократ, председател на Сената и и.д. президент Илие Боложан за премиер. Това се налага, след като досегашният кабинет на Марчел Чолаку обяви оставката си на фона на загубата на кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску на първия тур на 4 май. Румъния се обедини и подкрепи проевропееца Никушор Дан за президент.

Ако Дан успее в консултациите с партиите да договори кабинет "Боложан", това ще е добра новина не само за разчитащите на румънската икономическа, енергийна и логистична помощ Молдова и Украйна, но и за България. Страната ни е ключовият партньор с Румъния в развитието на инфраструктурата на река Дунав: там се планират 200 млн. евро инвестиции в удълбочаването на коритото, още милиарди ще трябват за изграждане на обещаните от експремиера Кирил Петков нови мостове и пътни коридори със северната ни съседка.

Всичко това е реализируемо с евросредства и международни заеми, в които Дан и Боложан са се доказали като най-ефективните мениджъри в Румъния, смятат експерти от Букурещ, с които "Капитал" обсъди изборните резултати. Обединението на румънците "Румъния има нужда от математика", заяви една от доброволките в щаба на Никушор Дан, избран на 18 май за президент на северната ни съседка, шестата по големина държава в ЕС. Но дали румънците гласуваха за столичния си кмет, или просто са искали да покажат, че са против лидерите от типа на Джорджe Симион?

"Вероятно и двете, коментира за "Капитал" анализаторката от букурещкия Expert Forum Ана Отилия Нуцу. Безпрецедентна мобилизация, с избирателна активност, невиждана от 90-те насам." Според нея не може да се каже без специално социологическо изследване къде отидоха гласовете на кандидатите от първия тур на президентските избори - бившия председател на Сената Крин Антонеску, експремиера Виктор Понта и екслидерката на основания от Никушор Дан USR ("Съюз за спасение на Румъния") Елена Ласкони. "Но поне 2 млн. души, които не са гласували на първия тур, гласуваха сега - и в огромното си мнозинство за Дан, който компенсира липсващите 20 пр. пункта от първия тур и изпревари Симион с още 7 пр. пункта", обясни Нуцу. Румънският геополитически експерт по Черноморския регион Михай Исак е на мнение, че Симион спечели изборите само в диаспората - с резултат по-малък от очаквания (приблизително 55-45%), въпреки че е подложил обществото "на атака" и проявяваше "безпрецедентна предизборна агресия".

"За румънските граждани и най-вече за младите опасността от проруски президент в Букурещ беше ключова в тази мобилизация, включително на румъноезичния електорат в Молдова", каза Исак пред "Капитал" Според бившия министър на отбраната на Молдова Анатол Шалару, който е румънски гражданин, живее в Букурещ и агитира за Никушор Дан, и.д. премиерът социалдемократ Марчел Чолаку е обещал партията му да помогне на Джордже Симион да влезе във втори тур: "Но интелигентната и образованата Румъния победи." "В Молдова от гражданите с румънски паспорти почти 90% гласуваха за Никушор Дан", коментира Шалару пред "Капитал".

По думите му този кмет е направил за четири години начело на румънската столица повече от предишните, взети заедно: "Изгради нови пътни възли, мостове, естакади, улесни трафика - и когато на правителството не му дават международни кредити, на него му дават." Бившият молдовски министър твърди, че Дан се е борил с корупцията в бързорастящия Букурещ:

"С едрия бизнес, със строителите, които имаха гръб от властта и си връщаха разрешенията за строеж през съда в разрез с генералния план на града." Шалару твърди, че и районните кметове в румънската столица са били срещу градоначалника, защото "им пречеше да печелят": "Но хората го подкрепиха, застанаха зад него." Като политик, който лично познава новоизбрания президент, Шалару признава, че Дан "не е най-харизматичният човек", но за сметка на това "е много интелигентен, много нахъсан":

"Помага на хората, няма звездна болест, надявам се властта да не го развали, понеже има шанс да е най-успешният президент в историята на Румъния."

"Сянката на Кремъл":

Компромати, интриги, разследвания Скандалите около финансирането на кампаниите обаче не спряха с отстраняването от изборите на политическия партньор на Джордже Симион - проруския националист Калин Джорджеску, спечелил изненадващо отменените впоследствие избори през ноември 2024 г.

Ако искате да споделите този текст, моля използвайте опциите за споделяне на статия. Копирането и споделянето на авторски материали нарушава общите ни условия. За групови абонаменти заявете интерес на [email protected].

"За румънските граждани и най-вече за младите опасността от проруски президент в Букурещ беше ключова в тази мобилизация, включително на румъноезичния електорат в Молдова." Михай Исак, геополитически експерт по Черноморския регион Никушор Дан беше подложен на поне две мащабни компроматни атаки. Преди първия тур в медиите се появиха снимки с инвеститора и политически технолог Матей Паун, който е ръководил парламентарната кампания на USR през 2016 г.

Отделно медиите и съпартийката му Елена Ласкони пуснаха снимки, които предизвикаха възмущение сред експерти като фалшификат, на която експремиерът Виктор Понта, Никушор Дан излизат от среща с бившия шеф на Румънската служба за информация (SRI, аналог на ДАНС - б.р.). Отделно обвиниха Дан, че е получавал финансиране от Паун, който е "русофил" и "прави бизнес с Русия и Беларус". Самият предприемач го обяснява с това, че през 90-те е управлявал бизнеса на американски фонд в цяла Източна Европа, включително в Румъния, Русия и Беларус, а постингите си във Facebook, критикуващи недалновидната политика на Запада по отношение на Москва, не смята за подкрепа на Владимир Путин.

Дан отрече Паун да финансира кампанията, макар понякога да се е съветвал с него, уверявайки, че последният вече не подкрепя Русия след пълномащабното ѝ нападение срещу Украйна. 24 часа 7 дни Четено Коментирано Препоръчвано ЗЕМЕДЕЛИЕ Пазарът на земя: спад на цените през 2024 г. и отдръпване на част от корпоративните купувачи изненадващо потеглиха за Украйна ЕК очаква само 2% ръст на българската икономика тази година Според Михай Исак "сянката на противоречивия Матей Паун зад Дан повдига сериозни въпроси". Що се отнася до Симион, според експерта "медиите се опитаха да разкрият по-голямата част от механизмите за незаконно финансиране":

"Въпреки че най-вече са подозрения, отколкото публично доказани факти, изглежда като средствата да идват от изток." Ана-Отилия Нуцу смята, че за Джоржеску и Симион "са документирани" черните пари: "Журналистически разследвания доказаха руско финансиране, поне за кампанията му в социалните мрежи." Докато за Матей Паун е доказано само, че е "дългогодишен приятел и поддръжник на Никушор Дан", че е имал "бизнес на постсъветското пространство" и че е "писал глупости във Facebook": "Както са правили мнозина от "изтънчената" западна левица". "Няма доказателства за намеса на Кремъл", казва анализаторката. "Много по-важно е, че Джорджe Симион не е внесъл в ЦИК никакви данни за финансирането на кампанията си за втория тур преди изборния ден - вероятно с цел да предизвика системата", допълва Нуцу.

Анатол Шалару твърди, че когато е бил в правителството, през 2014 г., ръководството на Службата за информация и сигурност (SIS) на Молдова му е казала, че Симион е със забрана за влизане в страната, след като Службата за сигурност на Украйна е узнала за среща на румънския политик с резидента на руската Федерална служба за сигурност ФСБ в гр. Чернивци, Западна Украйна. "Бивш зам.-шеф на СБУ и (съветникът на Офиса на президента на Украйна - б.р.) Михайло Подоляк потвърдиха това в интервюта - Симион е персона нон грата и в Украйна със забрана за влизане."

Шалару твърди, че бидейки млад лидер на унионистско движение (за обединение на Молдова с Румъния), Симион е готвил държавен преврат в Кишинев: "Даже в разговорите с мен беше казвал, че ако правителството не сътрудничи, трябва да се действа." Отделно според ексминистъра Симион е бил засичан в подкрепа на представителите на онази част на украинската православна църква, която е останала под контрола на Московския патриархат, контактувал е с църковни дейци, арестувани за връзките им с Путиновото разузнаване: "Всичко това показва, че той изпълнява нарежданията на ФСБ от Москва, налива масло в огъня, за да може Кремъл да обвинява Букурещ в намесата във вътрешните работи на Молдова."

Що се отнася до финансирането, според Шалару в миналото като лидер на унионистски организации в Молдова Симион е получавал кеш от тогавашния диктатор на страната, олигарха Влад Плахотнюк, чийто кабинет беше свален през 2019 г. по време т.нар. "Преврат на посланиците": "Не е имал никакви постъпления, но си е финансирал дейността." Според Шалару днес сред спонсорите на Симион са и "бивши офицери от някогашната Securitate, които имат носталгия по Москва и по времето, когато са ръководили всичко". Част от паричните потоци Симион е наследил от своя съратник:

"Не че Путин директно превеждаше пари на Джорджеску, за целта има организации и фондации, специалните служби имат доказателства, води се дело по случая." Той припомни, че разследващата медия RISE Project намери доказателства, че през 2019 г. Калин Джорджеску за няколко дни е бил на мистериозно посещение в Москва. "Николай Патрушев и Александър Дугин са подкрепили Джорджеску и след това - Джордже Симион", казва Шалару.

Новият премиер ще прави "перла" от Румъния?

Никушор Дан иска да назначи точно и.д. президента Илие Боложан за следващ премиер, който според Михай Исак в момента е "единствената приемлива кандидатура за големите партии" и затова новоизбраният президент "обяви преговори за създаване на проевропейска коалиция".

"Формулата Дан - президент, Боложан - премиер, може да събере солидно и последователно мнозинство", смята анализаторът. Ана-Отилия Нуцу също е на мнение, че Боложан се ползва с обществено доверие като "компетентен и сериозен човек". "Хората искат способни и почтени лидери след години посредствено и затворено управление след празноглавите фигури, некомпетентни и спускани по партийна линия", констатира тя. Боложан се е доказал като ефективен мениджър, направил е "перла на Румъния" от окръг Бихор и столицата му Орадя, където беше кмет и председател на областния съвет, твърди Анатол Шалару:

"Привлякъл е до 1 млрд. евро евросредства като инвестиции - най-ефективният мениджър в страната." Според него кабинетът в оставка е поставил на Боложан условие да не се кандидатира за президент, за да не пречи на кандидата на управляващите от първия тур Крин Антонеску, гарантирал на Марчел Чолаку да си запази креслото начело на правителството.

Проектите с България - с европари?

На фона на рекордния бюджетен дефицит в Румъния от над 9% от БВП е важно каква икономическа политика ще водят президентът Дан и потенциалният кабинет "Боложан" спрямо "съседите" - Молдова и Украйна имат нужда от финансова подкрепа, а България - от партньорство по отношение на инфраструктурата.

"Очаквам да предложат обратното на досегашната политика - колеблива и непрозрачна", коментира Ана-Отилия Нуцу. Според експертката румънското общество иска реформи: "Дан спечели с голяма обществена подкрепа и ще е принуден да се издигне на висотата на очакванията."

"Надявам се Румъния да стане много по-надежден външен партньор и да играе по-важна роля в региона - като подкрепя както европейската солидарност, така и укрепването на свързаността чрез инфраструктура", допълни Нуцу. Ключовият въпрос обаче е откъде Букурещ ще намери средства в условията на бюджетен дефицит. Според бившия министър на отбраната на Молдова Анатол Шалару финансирането на инфраструктурата ще е за сметка на Плана за възстановяване и развитие на ЕС (ПВУ).

"Всичко може да се реализира, в това число по ПВУ - за Румъния необходимите за Дунава 100 млн. евро не са голяма сума, а и 1 евро инвестиции в инфраструктурата носи поне 3-4 евро в други области и Никушор го знае това много добре, той прави всичко обмислено, не прави фалшиви обещания - много реалистично гледа на нещата", коментира Шалару. Според него Дан разбира, че трябва да се развиват отношенията със съседните страни като България:

"Нашите пътища и интереси съвпадат, строителството на магистралите в Румъния се развива в последните години, което е добре и за съседната България, с която заедно управляваме и проектите по Дунава." Победата на Никушор Дан ще има положителни последици за съседните страни, смята и Михай Исак, като първите две официални посещения на Никушор Дан ще са в Кишинев и Киев: "Румъния ще увеличи подкрепата си за Молдова и Украйна в съответствие с политиката на ЕС и НАТО."

Според анализатора мандатът на Дан е шанс с България да намерят общ език по мащабните инфраструктурни проекти: "Румънско-българското сътрудничество ще засили ролята на Дунава като основна артерия в коридора Рейн - Дунав." "Трябват усилия да се набавят средства - чрез прозрачни преговори, включително с европейските партньори", смята Исак. Отделно експертът призова Букурещ и София да си сътрудничат в Молдова, където живеят десетки хиляди етнически българи:

"Общност, подложена на огромен натиск от страна на Руската федерация." "Общата политика може да подобри отношенията между Тараклийския район и Кишинев, като в момента българският регион на Молдова е под административен контрол предимно на проруския олигарх Илан Шор (осъден на затвор и укриващ се в Москва - б.р.)", обобщи Михай Исак.

Прочети цялата публикация