Защо Китай и Русия ще строят ядрена централа на Луната

Китай и Русия планират да построят автоматична ядрена електроцентрала на Луната до 2035 г. Меморандум за сътрудничество за проекта беше подписан между руската космическа агенция “Роскосмос” и Китайската национална космическа администрация (CNSA) тази седмица.
Електроцентралата ще бъде част от предложената Международната лунна изследователска станция (МЛИС) и ще осигурява енергия, за да позволи дългосрочно изследване на Луната. МЛИС се разглежда като съперник на ръководената от САЩ програма „Артемида“, която планира да изгради орбитална лунна космическа станция, наречена „Гейтуей“.
В „Артемида“ участват НАСА и космическите агенции на 55 други държави, включително държавите членки на Европейската космическа агенция.
Какво представлява Международната лунна изследователска станция?
Проектът МЛИС има за цел да създаде научноизследователска база на Луната, разположена на 100 км от южния лунен полюс. Тя ще включва дългосрочни автономни операции и краткосрочни човешки мисии.
„На станцията ще се провеждат фундаментални космически изследвания и ще се тестват технологии за дългосрочни операции без екипаж, с перспектива за присъствие на човек на Луната“, се казва в изявление на “Роскосмос”.
Обявена за първи път през 2017 г., МЛИС включва участие на Пакистан, Венецуела, Беларус, Азербайджан, Южна Африка, Египет, Никарагуа, Тайланд, Сърбия, Сенегал и Казахстан. Китай също така ще покани 50 държави, 500 международни научноизследователски институции и 5000 чуждестранни изследователи да се присъединят към МЛИС като част от своя „Проект 555“, каза У Вейрен, главен конструктор на китайската програма за изследване на Луната в изявление миналата година.
Макар че МЛИС има за цел да бъде център за научни изследвания, природните ресурси на Луната също са примамлива перспектива. Въпросът за това кой всъщност може да притежава части от Луната е горещо обсъждан сред правните експерти.
Ще стане ли Китай лидер в космическите изследвания?
МЛИС е част от мисията на Китай да стане лидер в космическите изследвания и научните проучвания.
Първите стъпки ще бъдат направени от китайската мисия Чанг'е 8 през 2028 г. Това ще бъде и първият опит на Китай да приземи астронавт на лунната повърхност. От 2013 г. насам Пекин приземява безпилотни роувъри на Луната, а негови учени са ръководили мисии, които са картографирали лунната повърхност, включително „тъмната страна на Луната“. През юни 2024 г. Китай стана първата страна, която успешно събра скали от това полукълбо.
Автор: Фред Шуалър
Прочети цялата публикация