Fakti.bg | 21.05.2025 07:56:29 | 26

Археолози твърдят, че са открили гроба на Клеопатра


След почти две десетилетия неуморно търсене, археоложката Катлийн Мартинес вярва, че е на крачка от осъществяването на една от най-амбициозните археологически цели на XXI век — откриването на гробницата на Клеопатра VII. Последните открития в древния храм Тапосирис Магна, разположен западно от Александрия, подхраниха нова вълна от спекулации и надежди в научната общност.

Мартинес, археолог от Доминиканската република, е водеща фигура в съвременните проучвания, свързани с последната владетелка на династията на Птолемеите. Според нейното изследване и теории, базирани на антични източници и логистичен анализ, Клеопатра е била погребана заедно с римския генерал Марк Антоний не в центъра на Александрия, както дълго време се смяташе, а на по-свято и уединено място — в самия храм Тапосирис Магна, посветен на богинята Изида.

Най-новите находки включват бяла мраморна глава, която според Мартинес може да изобразява самата Клеопатра. Статуята показва жена с фини черти на лицето — малък нос, плътни устни и характерна прическа със сплетена коса, типична за иконографията от епохата. Открити са още 337 бронзови монети с образа на Клеопатра, керамични съдове, лампи, религиозни статуетки и други артефакти, всички в контекста на траурни или ритуални практики от I век пр.н.е.

Един от най-забележителните елементи в храма е откритият тунел — с дължина 1295 метра, разположен на 13 метра под земята. Археолозите го наричат „геометрично чудо“. Мартинес предполага, че тунелът може да е бил използван за пренасянето на телата от кралския дворец към храмовото погребално пространство — теория, която се базира на древногръцки и римски текстове, описващи почитта на Клеопатра към Изида и стремежа ѝ да бъде обожествена чрез тази връзка.

Archaeologists have discovered a long tunnel underneath the remains of a temple in Taposiris Magna in Egypt. It is believed that somewhere beneath the temple lies the tomb of Cleopatra. https://t.co/RyqXlFG8fq #ancientegypt pic.twitter.com/MIsnHLaFLu

— David Miano (@DrDavidMiano) November 11, 2022

Опозиция

Не всички в научната общност обаче приемат хипотезата на Мартинес безрезервно. Египтологът Захи Хауас, бивш министър по антиките на Египет, остава скептичен: „Няма никакви категорични доказателства, че Клеопатра е била погребана извън Александрия. Всички антични свидетелства сочат, че тя е положена в кралската некропола в самия град.“

Въпреки това, египетските власти подкрепят продължаващите разкопки. Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антики, подчерта, че находките в Тапосирис Магна са "археологическо събитие от глобално значение", което предоставя безценна информация за религиозния и политическия живот в края на елинската епоха в Египет.

Министерството на туризма и антиките вече обмисля разширяване на археологическата зона и засилване на международното сътрудничество в проекта, който е под наблюдение на екипи от Университета в Сантяго и египетския Институт по археология.

Дали това ще се окаже дълго търсеното погребение на Клеопатра, предстои да разберем. Но дори и без окончателно потвърждение, усилията на Мартинес доказват, че страстта и упоритостта могат да разширят границите на историческото знание — и да ни приближат до тайните на едно от най-обсъжданите имена в световната история.

Прочети цялата публикация