БНР Стара Загора | 21.05.2025 09:47:46 | 21

Либерализацията на пазара на електроенергия не се отлага, а влиза в сила от 1 юли


Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време. Този анонс в различни медийни публикации беляза приетите от Народното събрание в петък, 16 май, промени в Закона за енергетиката, гласувани от управляващото мнозинство. Противно на това твърдение, обаче, старозагорските депутати на „Възраждане“ Искра Михайлова и на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Радослав Рибарски единодушно подчертаха, че на практика окончателните изменения правят именно това – либерализират пазара на електроенергия за битовите абонати. Промяна влиза в сила още от 1 юли.

Темата за възприетите промени беше коментирана от двамата опозиционни депутати в ефира на Радио Стара Загора.

Според Радослав Рибарски с промените в Закона за енергетиката се пристъпва към либерализация на пазара на едно за бита. Противно на публикациите в медиите и анонсът, направен от управляващите, народният представител подчерта, че с измененията се променя модела, по който до момента се образуваше регулираната цена на тока за бита. Рибарски уточни, че след реформата НЕК престава да изпълнява функцията на обществен доставчик, а електроразпределителните дружества ще трябва да закупуват нужната електроенергия от борсата.

„От 1 юли ще заработи нов сегмент за предлагане на електроенергия, от който електроразпределителните дружества ще закупуват такава, за да доставят на всички домакинства. Наред с това ще заработи и механизъм за компенсации, с който ще бъде натоварен Фонд сигурност на електроенергийната система“, допълни още Искра Михайлова. „Целият модел, направен за две седмици, зависи от средствата, които са на разположение във Фонд сигурност на електроенергийната система“, отбеляза по темата Радослав Рибарски.

С промените се въвежда и базова цена на тока за битка, която КЕВР ще определя съобразно съществуващите и до момента критерии. За разлика от регулираната, която беше със срок от една година за съответния период, при базовата промени ще могат да се правят по-често.

Според народните представители от „Възраждане“ и ПП-ДБ новият хибриден модел на либерализация има редица неясноти и крие определени рискове. Основният от тях е свързан с наличието на средства във Фонд сигурност на електроенергийната система, който в последните години е натоварен с компенсирането на бизнеса за скъпия ток. В резултат на това Фондът има натрупан дефицит, за който вече бяха взети решения за покриване през бюджета.

По думите на Рибарски и Михайлова новият модел залага и политически елемент по веригата.

„Този либерализационен модел е за партийно ползване. Той може да се превърне в политическо оръжие при евентуална смяна на управление, невъзможност на бюджета да се справи с дефицита във Фонда, натрупан в резултат на високите цени на електроенергията“, обърна внимание старозагорският депутат на ПП-ДБ. „ Това са политически ходове, с които управляващите целя да получат одобрение от ЕК, за да могат да бъдат получени парите по Плана за възстановяване и устойчивост, в който така или иначе беше заложена либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати“, коментира Искра Михайлова.

Двамата старозагорски депутати изразиха опасения, че подходът, който управляващите са избрали, може да не получи „зелена светлина“ от ЕК, тъй като в него се предвижда Фондът да получава средства от бюджета, в случай че е натрупал дефицит.

Радослав Рибарски и Искра Михайлова коментираха и отражението, което промените биха имали върху натовареността на държавната ТЕЦ „Марица изток 2“ след 1 юли, когато те влизат в сила. 


Прочети цялата публикация