Fakti.bg | 21.05.2025 15:02:36 | 38

Войната в Украйна като развлекателно шоу за руснаци


Руската пропаганда за войната превзе и развлекателните програми на телевизията. Така военните престъпления се превърнаха просто в шоу, а военните униформи – в атрактивно облекло. Зад това се крие определена стратегия.

Развлекателното съдържание на руската телевизия, макар и повлияно от пропагандата, винаги се е различавало от агресивните политически токшоута. В тези развлекателни програми се опитваха да не изострят политическите теми и по-скоро да създават впечатлението, че политиката е нещо излишно и безинтересно. Но всичко това се промени с началото на руската агресия в Украйна. Развлекателните предавания излязоха във ваканция през февруари 2022 г., но скоро някои от тях се завърнаха и за три години изминаха дълъг път в популяризирането на войната.

Военни престъпници като зрители

"Поле на чудесата", например, е най-популярното развлекателно предаване на Първи канал. В него по отделни букви трябва да се познае дадена дума. Рейтингът на това предаване наистина е рекорден. Няколко поколения руснаци всеки петък включват телевизора, за да гледат как щастливците въртят колелото с наградите с надеждата да чуят легендарното "Ааавтомобил!".

По време на празниците около 9 май тя прозвуча в предаването, но в съвсем различен контекст. Водещият Леонид Якубович подари автомобил на бойците от бригада "Пятнашка", срещу която има обвинения за военни престъпления в Украйна. Ключовете на автомобила бяха връчени от името на генералния директор на Първи канал Константин Ернст. Интересно е, че военните не участваха в предаването, а през цялото време седяха сред зрителите зад гърба на водещия.

Войната стана нещо нормално

През 2022 г., когато "Поле на чудесата" се завърна от кратка ваканция, нормализирането на войната и нейното ненатрапчиво споменаване изглеждаше така: бежанци от окупираните територии участваха в предаването като играчи, а информация за войната, която в Русия се нарича "специална военна операция" (СВО), вървеше като кратки анонси в заставки на новинарската емисия "Время".

С течение на времето "бойците" от "СВО" започнаха да се появяват в предаването като играчи, а през 2025 г. Якубович вече почита военнопрестъпниците в студиото на най-популярното развлекателно предаване на "Първи канал". И това се показва на огромна аудитория, представяйки го като нова норма. Чудя се какъв ход ще измислят сценаристите по-нататък: дали пък няма да изпратят колелото от предаването и водещия Якубович в Донецк?

"Аз обичам военните..."

Отделна ниша заемат предаванията за любовта и семейството. Развлекателният сегмент на руската телевизия е пълен с предавания, в които участниците търсят половинката си, женят се, организират сватба на конкурсен принцип или се опитват да изяснят отношенията си пред камерите. Предаването "Хайде да се оженим" редовно популяризира образа на "боеца", на мъжа, който се е завърнал от „специалната военна операция“ и иска да създаде семейство.

Истории, свързани с участието във войната, се появяват и в предаването "Четири сватби", където младоженецът показва на булката изгоряло оборудване и други ужаси. В предаването "Мъж и жена" пък периодично две семейства си поделят плащанията за близък човек, загинал в "СВО".

Всичко това превръща темата за войната в Украйна не само в норма на живота, в ежедневие, във фонова картина, но и спомага за превръщането на войната в част от забавлението.

Сега военните престъпления са просто шоу, а военните униформи са атрактивно облекло. В този смисъл пропагандният ефект изглежда по-голям, тъй като агресията и крясъците в политическите токшоута отблъскват и дразнят много хора. Друг е въпросът, когато войната е представена на зрителя в ярката опаковка на предаване за любовта, домашните кавги или просто за спечелване на кола.

Има нужда от гадатели

Струва си да споменем отделно навлизането на всякакви екстрасенси и ясновидци, хвърлящи карти ТАРО по телевизията. В различни токшоута се канят езотерици, които тълкуват предсказанията на българската ясновидка Ванга или правят прогнози за бъдещето на Русия или за края на войната. Разбира се, в ефир се появяват само "патриотично настроени" магьосници и екстрасенси, които предсказват велико бъдеще, блестяща победа и щастлив живот.

Трудно е да се каже дали тези предавания ще просъществуват дълго, тъй като депутатите подготвят проектозакон срещу това „магическо братство“. Вярно е, че в него се говори за хироманти, астролози и вещици, но не и за екстрасенси. Изглежда обаче, че с оглед на случващото се законодателите също се нуждаят от някой, който да им предскаже кога ще приключи войната. На Путин тук очевидно не може да се разчита, тъй като е ясно, че той има нужда тази война да продължава - колкото се може по-дълго.

* Татяна Фелгенхауер е руска журналистка, водеща на предаването „The Breakfast show“ и на YouTube-канала "Медиазона"

Този коментар изразява личното мнение на авторката и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Прочети цялата публикация