Българинът Орлин Русев: Агент на Русия, но и на Китай?

Германски медии публикуват сведения, които сочат, че осъденият за шпионаж в полза на Русия българин Орлин Русев е поддържал съмнителни контакти и с Китай. Какво показват журналистическите разследвания.
Освен обвиненията в измама за милиарди долари, Ян Марсалек е в светлините на прожекторите и заради друго - австриецът е смятан за руски агент. Твърди се, че тъкмо в Русия е избягал през 2020 г., а сега продължава дейността си дистанционно от Москва.
Разследване на германските медии WDR, NDR и “Зюддойче Цайтунг” (ЗЦ) показва, че Марсалек е работил и с други държави - най-вече с Китай. Журналистите анализират над 200 000 съобщения, които Марсалек си е разменил с наскоро осъдения за шпионаж в полза на Русия българин Орлин Русев. Комуникацията между двамата показва, че Марсалек е играел ролята на посредник между Русев и Москва, а целта е била да се сключват сделки - с хранителни продукти, ваксини, а най-сетне и военно оборудване.
“Списък с желания” от Китай
Така в края на януари 2023 г., кратко време преди шестимата българи да бъдат арестувани в Лондон, Русев споделя с Марсалек, че е провел среща с представител на китайската армия, който е поискал от него “да бъдат запазени максимално количество американски оръжия и такива от НАТО, които са заловени в Украйна - без значение в какво състояние са”. Русев казва на австриеца, че ще получи “списък с желания” от Китай.
В друг разговор Русев отново споменава “нашите китайски приятели”, които питат дали може да им бъдат продадени заловени украинско-американски дронове “Суичблейд”. По думите на българина искането идвало от китайския флот. Марсалек потвърждава, че шест такива дрона ще бъдат одобрени за изпращане още на следващия ден. От чатовете обаче не става ясно дали сделката се е реализирала.
“Нещо като Старлинк” за Русия
В разговорите между Марсалек и Русев се говори и директно за възможностите за сътрудничество между Китай и Русия. “Хайде да работим с твоите китайски шпиони, за да разработим стратегия за сътрудничество с Русия по някои важни въпроси”, предлага австриецът. Един от тези важни въпроси е на Москва да се осигури “нещо като Старлинк”, обясняват журналистите.
Разговорите между българина и австриеца показват и някои конкретни дейности, които са извършвани за Китай. През май 2022 г. Марсалек разбира, че Мюнхен се смята за център на уйгурската диаспора в Европа - уйгурите са мюсюлманско малцинствена група, репресирана от режима в Пекин. Марсалек предлага на Русев да попита “китайските си приятели” дали биха се интересували от внедряване на агенти в тази общност. “Изпратих съобщение до офиса в Пекин”, отговаря българинът. Изглежда обаче китайските контакти на Русев не са проявили интерес.
По всичко личи, че това предложение е изолиран случай. Когато двамата разговарят за Китай, темите обикновено са свързани с други неща. Някои от съобщенията, които двамата си разменят, видимо са спекулации. Марсалек например разказва на Русев, че “приятелите му в спецчастите” обсъждат, че Китай може да стартира нападение срещу Тайван като „организира пандемия”, която да послужи като претекст за блокада на острова.
Самохвалство и съмнения
В много от разменените между двамата съобщения има конфиденциална информация. Веднъж Марсалек казва на Русев, че може “да осигури общо взето всичко, което поискат, освен ядрени оръжия… а дори и ядрени оръжия, ако си платят”. Трудно е да се прецени колко от тези изказвания са сериозни и колко от тях са просто неподплатено с нищо самохвалство. Не е доказано и дали Марсалек и българският му агент Русев са имали истински контакти с китайската армия или разузнаване, както те твърдят, или са разговаряли с посредници и престъпници.
По всичко личи, че Марсалек се е съмнявал в истиността на информацията, която Русев му споделя, защото българинът имал навика да хиперболизира. Например Марсалек изискал от Русев да му каже точно кой е контактът му в китайската армия, защото “никой не иска да предприема първата стъпка, ако не знае със сигурност, че това не е просто инициатива на някакъв некомпетентен човек от китайска страна”, пише австриецът до българския си агент. Марсалек многократно предлага и да пътува до Китай заедно с представител на Русия, за да се разсеят руските съмнения по този въпрос. По думите му обаче в Русия “не искат да поемат рискове” - нещо, което истински изнервяло австриеца.
Прочети цялата публикация