ISW: Владимир Путин само си търси поводи, за да не преговаря с Киев

Висши руски служители продължават да отричат легитимността на украинския президент, правителство и конституция, както и суверенитета на Украйна, въпреки усилията на руския президент Владимир Путин да се преструва, че се интересува от мирни преговори за прекратяване на войната.
Секретарят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви по време на Международния правен форум в Санкт Петербург на 20 май, че ситуацията повдига "сериозни въпроси" за това с кого Русия може да преговаря по време на бъдещи мирни преговори.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Твърденията противоречат на оповестеното споразумение на Путин с американския му колега Доналд Тръмп за незабавно започване на двустранни преговори с Украйна.
Конституцията на Украйна и украинското законодателство изрично посочват, че страната не може да провежда избори, докато е в сила военно положение, а властите не могат да го отменят, докато "заплахата от нападение или опасност за държавната независимост на Украйна и нейната териториална цялост" остава.
Зеленски също така наскоро поясни, че президентски указ от септември 2022 г. не му пречи да преговаря с Путин.
Председателят на Комисията по външни работи на Върховната рада на Украйна Олександър Мережко наскоро заяви, че Конституцията на Украйна "ясно" посочва Зеленски като главен преговарящ на Украйна и отбеляза, че конституционните правомощия на Зеленски му позволяват да отменя минали укази.
ISW продължава да оценява, че всяко дългосрочно мирно споразумение между Русия и Украйна трябва да включва изричното признаване на легитимността.
Медведев заяви, че Русия ще счита разполагането на европейски сили за военна заплаха и ще категоризира бъдещите разполагания на европейски сили в Украйна като легитимни военни цели. Заплахите също са част от продължаващите усилия за представяне на настоящата война в Украйна като екзистенциален конфликт между Русия и Запада.
Западните съюзници на Украйна продължават да предоставят военна помощ и да подкрепят украинската отбранителна промишленост. Италианските медии съобщиха в средата на май 2025 г., че италианският министър на отбраната Гуидо Крозето е обявил, че Италия е одобрила единадесетия пакет военна помощ за Украйна, който ще включва една система за противовъздушна и противоракетна отбрана SAMP/T, 400 бронетранспортьора M-113 и боеприпаси.
Украинското държавно предприятие за отбрана "Укроборонпром" съобщи на 20 май, че е подписало меморандум за сътрудничество с белгийския производител на боеприпаси KNDS Belgium за координиране на съвместното сглобяване на боеприпаси със среден калибър за автоматични оръдия.
Европейският съюз (ЕС) и Великобритания обявиха няколко пакета от санкции срещу Русия на 20 май. Пакетът е най-големият на ЕС, насочен към руския скрит флот и руския енергиен и военно-промишлен сектор.
ЕС санкционира и руските войски за радиологична, химическа и биологична защита; 27-и научен център; и 33-ти Централен научноизследователски и изпитвателен институт на руското Министерство на отбраната за използването на химическо оръжие от Русия в Украйна.
Великобритания също обяви нови санкции срещу военния, енергийния и финансовия сектор на Русия на 20 май.
Руското Министерство на отбраната (МО) потвърди неотдавнашното назначаване на генерал-полковник Валери Солодчук за командир на Централния военен окръг (ЦВО) на 20 май.
Солодчук доскоро е бил командир в Курск.
Солодчук заменя генерал-полковник Андрей Мордвичев, който според съобщенията наскоро замени генерал Олег Салюков като командир на руските сухопътни войски.
Прочети цялата публикация