Fakti.bg | 22.05.2025 11:30:34 | 26

"Златният купол": какво се знае за ракетния щит на Тръмп


Той отново крои нещо голямо: Доналд Тръмп иска да изгради нова система за противоракетна отбрана, която да защитава САЩ от заплахи от въздуха и дори от космоса. Ракетният щит, наречен "Златен купол", ще струва най-малко 175 млрд. долара и трябва да бъде завършен до края на мандата му през януари 2029, обясни Тръмп. Според Пентагона САЩ са изправени пред нарастваща заплаха от страна на Русия и Китай.

Критиците обаче предупреждават за огромни разходи и нереалистична времева рамка. Депутатите от Демократическата партия също изразиха загриженост относно процеса на възлагане на обществената поръчка и евентуалното участие на SpaceX - компанията, собственост на съюзника на Тръмп Илон Мъск.

Проектът предизвика и международно недоволство: Китай разкритикува проекта, който застрашавал "глобалния стратегически баланс и стабилност".

Как ще работи щитът?

"Златният купол" е създаден по модела на израелския "Железен купол". Израелската система се използва от март 2011 година и прехваща ракети и артилерийски снаряди с малък обсег. Тя се състои от три компонента: радарно устройство, център за управление и ракетна установка. Голямата разлика със "Златния купол" на Тръмп е следната: израелският "Железен купол" осигурява защита от ракети с малък обсег на сравнително малка територия и представлява мобилна система, която може да бъде разположена на много места.

Американската версия на противоракетната система трябва да може да спира междуконтинентални ракети с ядрено оръжие. Такива планове САЩ имат още от времето на президента Роналд Рейгън (1981-1989). Той искаше да създаде противоракетен щит, вдъхновен от филмовата поредица "Междузвездни войни", чиито системи за прихващане са разположени в космоса.

Космическият проект на Тръмп има за цел да създаде мрежа от спътници, които да откриват, проследяват и евентуално да прехващат ракети, изстреляни примерно от Русия или Китай. Такъв ракетен щит може да се състои от стотици спътници за откриване и проследяване на ракети.

Според министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планираният щит е предназначен за "защита на родината от крилати ракети, балистични ракети, хиперзвукови ракети и безпилотни летателни апарати – независимо дали са конвенционални или ядрени". Все още обаче не е ясно какви технологии ще използва новата отбранителна система. Освен САЩ има и други държави, които вземат за пример израелския "Железен купол" или поне използват това име за обозначаване на своите аналогични противовъздушни системи. В тази връзка пенсионираният израелски бригаден генерал Шахар Шохат посочва пред списание Defense News, че "Железен купол" междувременно се бил превърнал в "търговска марка като "Кока Кола", която сега всички използват, защото е много успешен".

Гръцкият "Железен купол"

В края на 2024 година Гърция обяви, че ще разшири значително бюджета си за отбрана и ще изгради противоракетен щит, подобен на израелския, за защита от безпилотни самолети и ракети. Тъй като заплахата е различна, гръцкият "Железен купол" се различава от израелската мобилна система за противоракетна отбрана: защитата от нападения с дронове е приоритет за Гърция, както обясни министърът на отбраната Никос Дендиас.

Други държави проявяват интерес към самата система "Железен купол" - Румъния, Кипър, Азербайджан, Южна Корея, Индия и Сингапур. Според Питер Веземан, изследовател в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), Индия и Южна Корея в крайна сметка не са реализирали тези планове, а в останалите случаи няма данни за действителни поръчки или доставки.

Небесният щит на Европа

Сравнение с "Железен купол" се прави и в Европа. С инициативата "Европейски небесен щит" (European Sky Shield Initiative, накратко ESSI) през 2022 година беше създаден европейски проект за противовъздушна и противоракетна отбрана. Целта е координирано снабдяване с отбранителни системи с малък, среден и голям обсег на действие, за да могат да се отблъскват всички заплахи от въздуха. По данни на германското военно министерство досега към проекта са се присъединили 23 държави.

Sky Shield следва "същата логика" като израелската система за противовъздушна отбрана, казва заместник-началникът на Генералния щаб на австрийските въоръжени сили генерал-лейтенант Бруно Хофбауер. И двата ракетни щита имат за цел да се борят със заплахите от въздуха на няколко нива.

Автор: Щефани Хьопнер

Прочети цялата публикация