Защо Молдова иска бързо да въведе еврото

Молдова е сред най-малките и бедни държави в Европа, но преследва амбициозни цели - включително бързо приемане на еврото. Гуверньорката на Централната банка Анка Драгу е решителна жена с ясни представи за бъдещето.
В края на миналата година в Молдова гласуваха за промяна на конституцията. В нея трябваше да бъде записано, че страната си поставя за цел да се присъедини към ЕС. Проведеният по въпроса референдум показа, че мнозинство от 50,46% подкрепя тази цел.
Молдова гледа към еврото
И докато все още не е ясно дали Молдова ще се присъедини към ЕС преди 2030 година, гуверньорката на Централната банка на източноевропейската държава вече гледа към еврото, пише „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ) в свой репортаж. „Молдова може да бъде добър пример за бързо присъединяване към ЕС, но и за плавно и бързо въвеждане на еврото, смята банкерката Анка Драгу.
В края на миналата година правителството в Кишинев прие еврото като референтна валута на молдовската лея на мястото на долара. Драгу казва, че това е реакция на растящото значение на Европейския съюз за търговията в страната. В резултат промяната Молдова ще спестява единадесет милиона евро годишно от валутни трансакции. „Това са пари, които остават в джобовете на нашите граждани и нашия бизнес“, обяснява Драгу пред германското издание. Украинската централна банка също иска да последва този пример.
Друга важна стъпка, която Драгу предприе, е включването на Молдова в системата за разплащане SEPA, пише ФАЦ и припомня, че до есента на тази година Молдова и Северна Македония ще станат съответно 39-ата и 40-ата членка. Макар решението да е техническо, то е и силно политическо, отбелязва медията. Включването в платежната система ще намали драстично разходите за преводи, а в страна, в която преводите от емигранти представляват една осма от брутния вътрешен продукт (БВП), това е от голямо значение, коментира германското издание.
Молдова затваря тъмна страница от историята си
Драгу казва, че таксите и комисионите за международни преводи вече намаляват. Тя е „оптимистично настроена, че през следващите месеци таксите ще намалеят от сегашните 30, 40, 50 или дори 200 евро на превод до не повече от едно до три евро“.
Приемането в SEPA означава също така, че банките в страната са изпълнили критериите за сигурност по отношение на борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризъм. Молдова има доста тъмна история в тази посока. Допреди няколко години бившата съветска република се смяташе за център за пране на пари, най-вече на руски пари.
В международен скандал се превърна един случай, в който олигарси, заедно с корумпирани политици и чиновници, откраднаха един милиард долара от сметките на три банки – сума, равняваща се на една осма от БВП на страната. „Грабежът на века“ все още не е разкрит, обвиняемите се крият в чужбина, комисиите разследват, но парите вече са изчезнали, припомня ФАЦ. Сред замесените в скандала е олигархът Илан Шор. След като се укриваше в Израел, през 2024 година той получи руско гражданство. От чужбина олигархът контролираше своята проруска партия „Шор“, чрез която организираше протести срещу проевропейското правителство на Мия Санду. През юни 2024 година Конституционният съд на Молдова забрани партията.
Коя е Анка Драгу
Заради скандалната кражба предшественикът на Анка Драгу бе освободен от поста. Тя пое ръководството на Централната банка с впечатляващ опит, натрупан в Румънската национална банка, Международния валутен фонд и Европейската комисия. Драгу беше и финансов министър на Румъния, а впоследствие - председателка на Сената.
След като през декември 2023 година смени румънското си гражданство и пое поста в Молдова, тя веднага започна да действа - подаде кандидатурата на страната за SEPA, въведе строги мерки в банковия сектор, освободи служители със спорна репутация и започна борба с инфлацията. Стабилността на финансовата система на Молдова в момента се оценява високо от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и от Международния валутен фонд. Инфлацията обаче продължава да е проблем, а най-сериозно за нея допринесе спирането на руските газови доставки през януари тази година - цените на електричеството нараснаха с близо 70%, а на отоплението - с 40 на сто. Сега Молдова активно работи за изграждането на по-добри енергийни връзки с Румъния. Ако Кишинев е напълно независим от Русия, ценновият натиск ще намалее, убедена е икономистката.
"Част от европейското семейство"
Фактът, че начело на Молдовската централна банка е жена, която е работила във водещите институции, от които зависи развитието на страната, със сигурност не вреди на Молдова, обобщава Андреас Мим за ФАЦ. Анка Драгу е привърженик на европейската интеграция, тя е работила и по интеграцията на Хърватия. Сега планира да направи същото и за Молдова – в Европейския съюз, еврозоната и Шенген. „Ние сме част от европейското семейство и сме твърдо решени да се придържаме към него и да продължим по пътя, който сме избрали“, казва тя пред германското издание.
Прочети цялата публикация