Покана за галавечеря от Тръмп: защо е проблемна?

Семейство Тръмп вече е спечелило от галавечерята, която президентът на САЩ организира за инвеститори. За да присъстват, е трябвало да инвестират в неговата криптовалута.
Малко се знае за участниците в специалната галавечеря на Тръмп: Джъстин Сън, компанията MemeCore и Кейн Уоруик са заявили участието си публично. Те са криптопредприемачи от Хонконг, Сингапур и Австралия. Но повечето от останалите 220 гости и победителите в конкурса за дарения в криптовалутата на Тръмп - TrumpCoin, предпочитат да останат анонимни на вечерята. Журналисти и камери не са допуснати.
Всички гости имат нещо общо помежду си: инвестирали са поне два милиона долара в криптовалутата на Тръмп. Победителят - известен само със съкращението SUN - дори е платил около 4,5 милиона щатски долара, пише “Вашингтон пост”. Всичко това, за да присъства на вечеря в голф клуба на семейство Тръмп. Те искат да популяризират компаниите си и вероятно да спечелят доверието на президента, което евентуално да доведе до промяна на правилата и опростяване на търговията с криптовалути.
Вечерята е проект на семейство Тръмп. Самият президент на САЩ не се възползва пряко от нея, обяснява АРД. Тя се провежда в частен голф клуб, а не в Белия дом. В противен случай очевидно би било нарушение на закона - казва Франк Емърт, професор по право в Индиана. Защото тогава Доналд Тръмп би използвал държавни ресурси за организацията. Сега той само използва името си, за да привлече гости.
Семейство Тръмп печели
Теоретично всеки, който е инвестирал в криптовалутата на Тръмп, е имал възможност да присъства на вечерята. Но на практика бяха приети само 220-те най-щедри дарители. Семейство Тръмп печели по два начина от галавечерята за набиране на средства: чрез портала за търговия с криптовалути “Fight Fight Fight”, в който заедно с партньорите си държи мажоритарен дял, и чрез увеличението на стойността на собствената им криптовалута TrumpCoin.
От януари досега семейството и техните приближени са спечелили 34 млн. долара от такси за търговия и 312 млн. долара от продажбата на криптовалутата, пише “Вашингтон пост”. Много други купувачи на TrumpCoin са постигнали по-незначителен успех: цената им се е повишила от няколко цента до 75 долара, но след това отново е спаднала до около 14 долара, обяснява АРД. Поради това адвокатът Емерт категоризира криптовалутата на Тръмп като чисто спекулативен обект.
Ключов момент
Моментът на вечерята е политически натоварен: В момента Сенатът на САЩ обсъжда законопроект за т.нар. стабилни монети - по-сигурен вид криптовалута. Става въпрос за правила за търговия, прозрачност и сигурност. Все още дори не е ясно кой регулаторен орган отговаря за различните криптовалути и каква роля трябва да играят цифровите пари във финансовата система. Брейди Дейл от онлайн списанието “Аксиос” отправя критики към законодателния процес. Според него властите също имат личен интерес в криптоиндустрията.
Белият дом отрича президентът да има някаква лична изгода. Винаги е имало такива президентски вечери за набиране на средства, припомня АРД. Необичайното в този случай - повечето от дарителите са известни само на домакина. Обществеността не може да разбере кой се опитва да повлияе на президента.
Прочети цялата публикация